İmamoğlu suya yeniden zam talep ediyor

Geçtiğimiz günlerde suya yüzde 50 zam talebinde bulunan ancak AK Parti ve MHP'nin oylarıyla reddedilen Ekrem İmamoğlu yönetimindeki İBB zamdan vazgeçmiş değil.

İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ), su fiyatlarına genel olarak yüzde 23 ve her ay TÜFE oranında zam yapılmasını istedi.

İBB Meclisi'ne gönderilen teklifte İSKİ, kimyasal girdi maliyetleri ile elektrik ve doğalgaz fiyatlarının arttığını gerekçe göstererek suya zam yapılması gerektiğini bildirdi.

İSKİ'nin Su Satış ve Kullanılmış Suların Uzaklaştırılması Bedeli Tarife Tekliflerinde yer alan bilgilere göre, KDV hariç konut 1. kademe tarifesinin (Konut başına 0-15 metreküp) 4,81 liradan 5,92 liraya, konut 2. kademe tarifesinin (Konut başına 16 metreküp ve üzeri) 7,22 liradan 8,88 liraya, köy konut tarifesinin 1,21 liradan 1,48 liraya, ortak sayaç konut/konut inşaat şantiyesi tarifesinin 7,22 liradan 8,88 liraya, iş yeri tarifesinin 12,93 liradan 15,90 liraya, köy iş yeri tarifesinin 3,23 liradan 3,98 liraya, ortak sayaç iş yeri/iş yeri inşaat şantiyesi tarifesinin 13,42 liradan 16,51 liraya yükseltilmesi istenildi.

Özetle, su birim fiyatlarında yüzde 23 zam yapılması teklif edildi.

HER AY ZAM TALEBİ

İSKİ ayrıca verdiği teklifte her ay su birim fiyatlarına Türkiye İstatistik Enstitüsü (TÜİK) tarafından açıklanan aylık TÜFE oranında zam yapılmasını talep etti.

AK PARTİ REDDEDECEK

Esenler Belediye Başkanı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Tevfik Göksu'dan bu teklife karşılık olarak İstanbulluları rahatlatan açıklama geldi.

Göksu, geçtiğimiz günlerde bu konuyu İBB Meclisi'nde görüştüklerini ve bir zam teklifini Kasım ayına kadar kabul etmeyeceklerini daha önce belirttiklerini söyledi. İstanbullulara seslenen Göksu, "Buradan İstanbullulara müjdeyi veriyorum. Kasım ayına kadar İstanbul’da suya herhangi bir zam gelmeyecek. Suyu afiyetle içebilirler” ifadelerini kullandı.