İBB toplu ulaşıma yüzde 15 zam yaptı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden art arda zam haberleri gelmeye devam ediyor. Halk Ekmek'e yapılan zammın ardından bugün servis ve toplu ulaşım ücretlerine de zam yapıldığı duyuruldu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) toplantısı, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu başkanlığında İstanbul Kongre Merkezi'nde toplandı.

Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü (TUHİM) tarafından enflasyon, yakıt giderleri, asgari ücretin artması gibi sebepler gösterilerek toplu ulaşım ücretlerine yüzde 24,12 oranında zam talep edildi.

İmamoğlu da toplu ulaşıma yapılan sübvanseler, gelir ve gider kalemlerini içine alan bir sunum yaparak teklif edilen zammın ekonomik gelişmelerin bir sonucu olduğunu belirtti. İmamoğlu ayrıca İBB'nin toplu taşımaya 2,3 milyar TL sübvansiyonu olduğunu vurguladı ve bu paranın mevcut bütçenin yüzde 8'ine tekabül ettiğini belirtti. Bunun yanı sıra İmamoğlu, toplu ulaşım zamlarını her yılın temmuz ayında yapmak istediklerini aktardı.

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası (İTEO) Başkanı Eyup Aksu, en son aralık ayında zam aldıklarını söyledi ve tüm ulaşım araçlarına zam talep ettiklerini dile getirdi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı 1. Bölge Müdürü Temsilcisi Serdar Yücel ise yüksek zammın insanları bireysel araç kullanımına teşvik edeceğini belirterek zammı yüksek bulduklarını ve kendi taleplerinin yüzde 15 olduğunu söyledi.

İBB Başkanı İmamoğlu konuşmaların bitiminin akabinde yüzde 24,12 ve yüzde 15 oranındaki iki zam teklifini ayrı oylamaya sundu. Yapılan oylamalar sonucunda yüzde 15'lik zam teklifi kabul edildi.

Yapılan yeni zamla birlikte 3,50 TL olan tam elektronik bilet 4,025 TL'ye, 1,70 TL olan öğrenci bileti ise 1,95 TL'ye çıktı.

Böylelikle göreve geldiği günden bugüne geçen yaklaşık iki yılda Ekrem İmamoğlu yönetimindeki İBB, toplu ulaşımda tam elektronik bilete yüzde 77 zam yapmış oldu.