İzmir depreminde katliam geliyorum demiş

30 Ekim 2020 yılında meydana gelen İzmir depreminin yaraları sarılmaya devam ediyor. Seferihisar açıklarında meydana gelen 6.6 büyüklüğündeki depremde 115 kişi hayatını kaybetmişti.

Deprem sonrası kamu kurum ve kuruluşları depremzedelerin yaralarını sarmaya çalışırken diğer taraftan da yıkılan ve hasarlı binalar için açılan davalar devam ediyor. İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından açılan ve 222 günde bitirilen soruşturma sonucunda 10'u tutuklu olmak üzere 29 kişi hakkında 5 ayrı iddianame hazırlandı. Diğer taraftan kamu görevlileri için "görevi ihmal etmek"ten açılan soruşturmaların bu iddianamelerden ayrı olarak yürütüldüğü belirtildi.

Yılmaz Erbek Apartmanı B Blok'ta meydana gelen çökmede 11 kişinin hayatını kaybettiği, 11 kişinin de yaralandığı soruşturmanın iddianamesinde çok çarpıcı bilgiler yer aldı.  İzmir 9'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edilen iddianamede yapı sahibi, müteahhit, mimar, inşaat mühendisi, uygulama sorumlusu, yapı denetim sorumlusu, mimari ve statik-betonarme proje müelliflerinin de bulunduğu 2'si tutuklu 10 kişi, sanık olarak yargılanacak. Ayrıca enkaz altında kalıp vefat eden 12 kişinin yakınları da davaya müdahil oldu.

Cumhuriyet Savcısı Anıl Tokgöz tarafından hazırlanan iddianamede, belediyeden savcılığa gönderilen "Projedeki beton sınıfı BS20, tahkikler BS18'e göre yapılmış. Bazı sonuçlar uygun, diğerleri BS18'den düşük. Tahkik raporu değişecek. Binanın projeye aykırı olarak yapıldığının bilindiği" şeklinde bir bilgi notu yer aldı.

Cumhuriyet Savcılığı tarafından hazırlanan iddianamede şu ifadeler yer aldı: