Yavaş'ın su zammına sert tepki

Göreve gelmeden önce suya kesinlikle zam yapmayacağını söyleyen Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş'ın yaptığı yüzde 80 oranındaki zam Ankara'da infial uyandırdı. Zammı aşırı bulan birçok kesim verilen karara tepki gösterdi. Tepkilerden biri de AK Parti'den geldi.

AK Parti Ankara İl Başkanı Hakan Han Özcan, suya yapılan bu yüksek zammı halka Mansur Yavaş'ın anlatması gerektiğini söyledi. AK Parti'nin yapılan bu zam teklifine Meclis'te ret kararı vermek istediğini ancak daha önce verilen kararlardan dolayı ABB yönetiminin konuyu mahkemeye taşıyacağını ve böylelikle daha yüksek bir zam oranıyla karşılarına çıkabileceğini söyleyen Özcan bu sebeple teklife karşı çekimser oy verdiklerini belirtti.

Mamak Belediye Başkanı ve Ankara Büyükşehir AK Parti Grup Başkanvekili Murat Köse de Yavaş'ı eleştirenler arasındaydı. Yavaş'ın, "ASKİ'ye zam yapmak suretiyle halkın içmek zorunda kaldığı suya yüklenmeyeceğiz" vaadini hatırlatan Köse, ABB Başkanı'nı yalan söylemekle suçladı.

Köse devamında şu ifadeleri kullandı:

"ASKİ, abonelere yalan söylüyor. İşiniz gücünüz yalan. İlk fatura evlere geldiğinde tüm kademeler için zammı göreceksiniz. 'Abonelerin yüzde 90'ına zam yok' yalanı da boşa çıkacak. CHP'li Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, o zaman konuşun da görelim. İşiniz gücünüz algı. Sayın Mansur Yavaş'ın talimatıyla su faturaları 3 kademenin hepsinde ÜFE oranında zam olacak şekilde her ay güncellenecek. Bu bilgiyi paylaşmaktan korkuyorlar. Sayın Yavaş, 'Mecliste engelleniyoruz' yalanını söylüyordu. Şimdi yüzde 80 zammı Ankara halkına açıklasın da görelim."