Doğal afetten değil bilinçli taksirle ölmüşler

İzmir bir yandan 30 Ekim 2020'de meydana gelen büyük depremin yaralarını sarmaya devam ederken diğer taraftan da yıkılan binaların hesabını o binaları inşa edenlerden soruyor.

İzmir 5. Ağır Ceza Mahkemesi, İzmir depreminde yıkılan ve 36 kişinin vefat edip 17 kişinin yaralandığı Rıza Bey Apartmanı'na ilişkin iddianameyi kabul etti. 9 sanık hakkında hazırlanan iddianamede sanıkların bilinçli taksirle birden fazla insanın ölümüne ve yaralanmasına neden olma" suçundan yargılanmaları talep edildi.

İddianamedeki bilirkişi raporuna göre, beton karot numunelerinin neticesine göre betonarme projedeki beton dayanım sınıfını sağlamadığı, yapının statik-betonarme projesi hesap raporunun yapılan incelemesinde Afet Bölgelerinde Yapılacak Yapılar Hakkında Yönetmelikte (1975) belirtilen ardışık katlar arası öteleme sınırını geçtiği tespit edildi.

Binanın projelendirmedeki eksiklikler, malzeme özelliklerindeki yetersizlikler, uygulama ve işçilik hataları, yapım denetimindeki yetersizlik nedeniyle yıkıldığı belirtilen raporda binanın daha önceki bir depremde de hasar aldığı, bu deprem sonrası projesiz, izinsiz ve kontrolsüz bir tamirat işlemi yapıldığı belirlenirken bu işlemin binanın yıkımına etkisinin olabileceği yazıldı.

Mahkeme tarafından kabul edilen iddianamede, "Şüphelilerin 1. derece deprem bölgesi olan İzmir'de mevzuata ve yapı tekniğine aykırı şekilde gerçekleştirdikleri eylemlerin sonuçlarını öngördükleri ancak buna rağmen mevzuata ve yapı tekniğine aykırı davranarak açıklanan eylemleri gerçekleştirdikleri sonuç ve kanaatine ulaşılmıştır." ifadelerine yer verildi.

Sanık listesinde; bina müteahhidi, sürveyan, mimari proje müellifi, statik-betonarme proje müellifi, 2005 yılında meydana gelen depremden sonra yapının taşıyıcı sistem elemanlarına epoksi enjeksiyon ile projesiz, izinsiz ve kontrolsüz tamirat işlemi yaptıran kat maliki ile bu işlemin yapıldığı tespiti kendisine tebliğ edilmesine rağmen idari birimlere başvurup işlem tesis ettirmeyen bina yöneticisi bulunuyor.

Bunların yanı sıra diğer sanıklar binanın kentsel dönüşüme tabi olup yeniden inşa edilmesine veya önemli bir tadilata alınmasına karşı çıkan ve binadaki hasarı bina sakinlerinden saklayan kat sahiplerinden meydana geliyor.