AB Terörle Mücadele'den YPG uyarısı

Suriye iç savaşının başından bu yana PKK terör örgütüyle bağlantılı olan YPG'ye yardım ve destek sağlayan Avrupa, örgütü terör örgütü olarak kabul etmiyor.

Katınan pekçok yerinde eylemler yapıp terör elemanları temin eden, finansal yatırımlar yapabilen örgüt son zamanlarda Avrupa'yı düşündürmeye başladı.

Avrupa Birliği (AB) Terörle Mücadele Koordinatörü Gilles de Kerchove, kıtadaki aşırı sol örgütler ile YPG/PKK arasında kuvvetli bağların oluştuğunu açıkladı. Statewatch adlı kuruluşta Gilles de Kerchove tarafından yazılan "Sol ve Anarşist Aşırıcılık ve Terörizmle Mücadele için AB Eylemi" başlıklı iç tartışma belgesi AB üyesi ülkelere gönderildi.

YPG'ye katılan ve onların hakim olduğu bölgelerde eğitimler alan aşırı sol örgüt elemanlarının Avrupa'da terör faaliyetlerinde bulunabileceği yetenekler edinmeye başladığı vurgusu yapıldı. Kerchove, YPG'nin terör örgütü olarak sayılmaması sebebiyle bu kişilere herhangi bir yasal yaptırım uygulayamadıklarını belirtti.

AB'nin terörle mücadelede stratejisinin anlatıldığı belgede, 1970 ve 1980'lerde Batı Avrupa ülkelerinde solcu terör gruplarının terör eylemleri gerçekleştirdiği anımsatıldı.

Şuanda ana terör grubu olarak "cihatçı teröristlerin" hedef gösterildiği belgede, solcu ve şiddet içeren anarşist aşırıcılık ve terörün hiçbir zaman bitmediği vurgulandı.

Belgede YPG'nin radikal solcular için "Avrupa'daki aşırı solcuların Suriye'nin kuzeyindeki sol eğilimli gruplarla dayanışmaya" büyük önem atfettiği yazıldı.

Avrupalı aşırılıkçı solcular ile YPG arasındaki bağların son zamanlarda giderek kuvvetlendiği belirtilen yazıda, 

"Suriye'de DEAŞ ile savaşan YPG'ye katılan Batılı gönüllülerin bazıları aşırıcı sol ideolojik görüşlere sahiptir. AB, YPG'yi terör örgütü olarak tanımadığı için silahlı savaşçı olarak bu gruba katılan gönüllüler yabancı terörist savaşçı olarak değerlendirilmemekte ve bu nedenle birçok AB ülkesinde haklarında yasal takibat yapılmamaktadır. Birçoğunun çatışmalara katıldığını inkar etmesi, bu kişiler hakkındaki yasal takibatı daha da zorlaştırmaktadır. Cihatçı gruplara katılan Avrupalılar gibi Suriye'deki solcu ve anarşist savaşçılar, Avrupa'daki terör faaliyetlerinde kullanabilecekleri muharebe kabiliyetleri edinmekte veya bunları güçlendirmektedir." ifadelerine yer verildi.

Belgede bu ilişkinin kanıtı olarak, Fransa'da geçen yıl bitiminde terör eylemi hazırlığındaki bir gruba yapılan operasyon gösterildi. Yapılan operasyonda terör grubu liderinin YPG saflarında savaşan biri olduğu açıklanmıştı.

Söz konusu belgede YPG'nin yanı sıra DHKP-C'ye de yer verildi.

DHKP-C'nin Avrupa topraklarını, Türkiye'deki faaliyetlerini desteklemek için lojistik üs olarak kullandığı belirtildi. Bununla birlikte örgütün AB içinde saldırı riskinin düşük olduğu değerlendirmesinde bulunuldu.