ABD Taliban ile tahliye pazarlığına başladı

ABD'nin geri çekilme kararı sonrası Afganistan'ın tamamını hemen hemen ele geçiren ve başkent Kabil'in kenar mahallelerine girmeye başlayan Taliban ülke yönetimini almaya hazırlanıyor.

Ülkede hâlâ askerleri mevcut olan ABD yönetimi bu konuda endişeli. Personellerini hızla tahliye etmek isteyen Washington yönetimi ilk adımı attı.

ABD'nin Afganistan Özel Temsilcisi Zalmay Halilzad, Katar'ın başkenti Doha'da Taliban yetkilileriyle bir araya gelerek pazarlık masasına oturdu. Elde edilen bilgilere göre; ABD, Taliban'dan Kabil Büyükelçiliği'ndeki personelin tahliyesine kadar bir şey yapmamasını istedi.

Askerlerinin bir çatışmayla tehdit altında olmamasını isteyen Washington Taliban'a zeytin dalı uzatarak "Taliban'ın başkente girmesinin hem uluslararası toplum hem de Afgan halkı tarafından daha rahat kabul görebileceği" şeklinde bir mesaj gönderdi.

Ayrıca cuma günü New York Times gazetesinde, ABD'li müzakerecilerin Taliban ile iletişim kurarak Kabil'deki Amerikan Büyükelçiliğine saldırmayacakları yönünde güvence almaya çalıştıkları yazıldı.