ABD Dışişleri'nden çarpıcı Afganistan itirafı

ABD'nin çekilmesinin ardından Afganistan'da iktidar değişimi beklenilen hızlı sürede meydana geldi. Pekçok şehir direnmeden Taliban'a teslim olurken, ABD ordusu personellerini tahliye edebilme şansını yaptığı pazarlıklar sonrası elde edebildi.

Konu hakkında uzun zamandır sessizliğini koruyan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken konu hakkında ilk açıklamasını yaptı.

CNN kanalında Jake Tapper'ın programına katılan Blinken, sunucunun "Daha geçen ay Başkan Joe Biden Taliban ülkeyi ele geçiremez demişti, ama yanıldı, ne oldu?" sorusu karşısında zor anlar yaşadı. Cevap vermekte zorlanan Bakan, ABD'nin Afganistan'da yapması gerekenleri yaptığını söyledi.

Afganistan'ın işgal tarihini hatırlatan Blinken, daha önce İngilizler ve Rusların da ülkeden çıktığını belirterek aldıkları kararın doğru olduğunu savunarak "Beğenin ya da beğenmeyin; 1 Mayıs'ta çıkacağımıza ilişkin bir anlaşma var. Biz çekilme işlemini başlattık mı, başlattık. Afganistan'da 5-10 yıl daha kalmak bizim ulusal çıkarımıza değil." ifadelerini kullandı.

Kararlarından pişman olmadıklarını belirten Blinker, Taliban'ın hızlı ilerleyişi ve Kabil'i kuşatması konusuna "Açıkçası (Afgan) güvenlik güçlerinin ülkeyi savunamadığını gördük ve bu beklediğimizden daha hızlı oldu." değerlendirmesinde bulundu.

ABD basınından çıkan Taliban ile tahliye pazarlığı konusuna da değinen Blinken, örgüt ile bir pazarlık yapmadıklarını ve eğer tahliye operasyonlarına müdahale edilirse hızlı ve kararlı bir karşılık vereceklerini söylediklerini belirtti.