ABD'li bakandan Türkiye'ye sıcak mesajlar

Joe Biden'ın seçilmesi sonrası Türkiye ile ABD arasındaki ilişkilerin nasıl bir seyir izleyeceği bilmecesi sürüyor. Yeni dönemde Rusya ve Çin'i düşman ilan eden, özel harekat birimlerinin eğitimlerinde bu iki ülkeyle savaş simülasyonları dahi yapan ABD'nin yeni dış politika doktrininde bölgesinin en büyük güçlerinden Türkiye ile geliştireceği politik ilişkiler dünya politikası açısından da büyük bir öneme sahip.

İsrail'in 10 Mayıs'ta başlatıp dün gece saat 02.00'de sona erdirdiği terör saldırıları sonrası iki ülke karşı karşıya gelmişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İsrail'i ve onun destekçisi konumundaki ABD'yi sert sözlerle eleştiren sözlerine ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Erdoğan'ı "antisemitizm" ile suçlayan sözlerle karşılık vermişti. Bu sözlere sinirlenen Erdoğan daha sert sözler sarf etmiş ve ikili ilişkilerde kriz noktasına gelinmişti.

Gazze Şeridi'nde ateşkes ilanları ve ABD'nin açıklamalarından sonra bozulmaya başlayan ilişkileri tamir etmek adına ilk adım ABD'den geldi. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile bir telefon görüşmesi yaptı.

Blinken görüşmenin ardından sosyal medya hesabından da bir açıklama paylaşarak, "Bugün Mevlüt Çavuşoğlu ile tam da zamanında konuşma fırsatı buldum. Ortak öncelikler konusunda NATO Müttefikimiz Türkiye ile iş birliğinin sürdürülmesi büyük önem taşımaktadır. Ayrıca Yunanistan ile yapıcı görüşmelere desteğimizi dile getirdim. Demokrasi ve insan haklarının önemini vurguladım.”  sözlerini kullandı.

ABD Dışişleri Sözcüsü Ned Price da görüşmeye dair bilgiler vermek amacıyla yaptığı yazılı açıklamada, Blinken ve Çavuşoğlu'nun Suriye ve Afganistan hakkında bir görüşme gerçekleştirdiklerini açıkladı. Açıklamada ayrıca ABD'nin Türkiye ile Yunanistan arasındaki müzakarelere desteğinin devam ettiğine vurgu yapıldı.