Kongre baskınında ordu parmağı çıktı

ABD'de şaibeli başkanlık seçimlerin ardından Donald Trump sonuçları kabul etmediğini açıklamıştı. Bunun ardından 6 Ocak'ta Trump taraftarları ABD Kongre binası önünde biraraya gelmiş ve deyimi yerindeyse ortalığı yerle bir etmişti.

Baskınla ilgili mahkeme süreci devam ederken aylar sonra olaylarla ilgili çarpıcı bilgiler gelmeye başladı. Gelen haberlere göre baskının içinde ABD ordusu da var.

CNN'nin elde ettiği mahkeme belgeleri ve Pentagon kayıtlarına göre, yargılanan toplam 450 sanığın en az 45'inin ABD ordusuyla ilişkisi var.

Yapılan araştırmada, 45 askerin büyük çoğunluğu eski askerlerden teşekkül ederken bir kısmının halen görevde olduğu öğrenildi.

HANGİ SUÇLARDAN YARGILANIYORLAR?

Ordu ilişkili sanıkların yüzde 25'nin Oather Keepers (Yeminine Sadıklar) ve Proud Boys (Gururlu Çocuklar) gibi aşırı sağcı gruplarla bağlantılı olduğu tespit edildi. Ayrıca araştırmada, askeri bağlantılı sanıkların bazılarının kongre binasına giriş yasağını ihlal suçlarıyla yargılanırken bazılarının polis memurlarına saldırmak, devlet malına zarar, sivil kargaşa ve komplo kurmakla suçlarıyla yargılandığı belirtildi.

CNN'nin yaptığı araştırmada aşırı sağcı gruplarla ordu mensupları arasındaki ilişkiye özel olarak dikkat çekildi. Bu verilere göre, ABD ordusu ile aşırı sağcı gruplar arasında bağlantı olduğu tespit edildi.