ABD Senatosu'ndan Rusya'nın önünü açan karar

ABD ve Rusya arasında Ukrayna krizi başta olmak üzere Doğu Avrupa'da adı konulmamış bir soğuk savaş yaşanırken ABD Senatosu'ndan hiç beklenmedik bir karar haberi geldi.

ABD'nin Texas Senatörü Ted Cruz'un uzun uğraşlar sonucu hazırladığı ve ana amacı Rusya'nın Ukrayna'ya saldırmasına karşı caydırıcı bir yaptırım kararı almak olan Kuzey Akım-2 boru hattı projesine yönelik geniş yaptırımlar içeren yasa tasarısı Senato'da reddedildi.

Washington'da Rusya'nın olası Ukrayna saldırısı durumunda neler yapılabileceği tartışılırken Cumhuriyetçi Senatör Ted Cruz'un Rus gazını Avrupa'ya taşımayı amaçlayan Kuzey Akım-2 boru hattı projesini hedef alan yaptırım yasası teklifi, Demokratların engellemesi sebebiyle reddedildi. Yeni bir yaptırım yasası sunan Demokratlar, Cruz'un teklifinin Senato'da reddedilmesine olanak tanıdı.

Tasarıda en çok dikkat çeken detay ise tasarıya sponsorluk yaptığı bilinen California Senatörü Demokrat Jeanne Shaheen'ın dahi "hayır" oyun kullanmış olması. Bilindiği üzere Demokratların iki önemli ise New Jersey Senatörü Bob Menendez ve ABD Başkanı Joe Biden tasarıya karşı çıkıyordu.

Biden yönetimi, Kuzey Akım-2 projesi yerine Putin başta olmak üzere Kremlin yöneticilerinin ve Rus finans kuruluşlarının yaptırım altına alınması gerektiğini düşünüyor.