ABD'den Doğu Akdeniz'de Yunanistan'ı çıldırtacak karar

Yunanistan'a kurduğu askeri üsler sebebiyle Doğu Akdeniz'de Atina lehine hamleler yapacağı söylenilen ABD'den Miçotakis yönetimini sükut-u hayale uğratacak bir açıklama geldi.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, İsral ve Yunanistan arasında anlaşmaya varılan Doğu Akdeniz (East Med) doğalgaz boru hattı projesi konusunda Washington yönetiminden Atina'ya ilk olumsuz sinyal geldi.

Yunan hükümet kaynaklarına dayandırılan habere göre, Doğu Akdeniz'de denizin altından geçmesi planlanan ve Avrupa'ya ulaştırılacak olan doğalgaz için ABD yönetimi endişelerini aktardı.

Trump döneminde tam destek verilen projeye yeni yönetim tam olarak destek vermeyeceğini belli etmeye başladı. Biden yönetiminin geçtiğimiz günlerde Atina'ya gönderdiği notta endişeler dile getirilirken Yunan hükümet kaynakları gelen notu "Amerikan tarafı, EastMed boru hattına dair çekinceleri Yunan tarafına iletti. Ekonomik uygulanabilirliği ve çevresel konuları gündeme getirdi." ifadeleriyle aktardı.

Türkiye'yi kuşatmak için yapılan EastMed projesinin ABD tarafından uygulanabililirliğini olmadığını ifade etmesinin sebebi olarak ise Türkiye'nin varlığı gerekçe gösteriliyor. Washington yönetiminde, Ankara'nın bu projeye onay vermeyeceği ve engelleyeceği görüşü hakim.