ABD'den nükleer silahlanmaya dev bütçe

Çin Halk Cumhuriyeti ile her bölgesinde kapışmaya başlayan, ekonomisi ikinci sıraya düşen, süper güç özelliğini kaybetmeye başlayan Amerika Birleşik Devletleri giderek agresifleşiyor.

Trump döneminde Çin'i durdurmak adına birçok yaptırım uygulayan ancak koronavirüs pandemisinin de etkisiyle bunlardan başarı elde edemeyen ABD yönetiminde askeri seçenekler giderek daha fazla ön plana çıkmaya başladı. Kendini dünyanın jandarması olarak gören ABD, gücünü Asya'ya kaptırmak istemiyor. Bu doğrultuda askeri seçenekler de dahil birçok adım atılmış durumda.

ABD ile Çin arasındaki rekabet giderek krize doğru giderken ABD Kongresi Bütçe Ofisi'nden dikkat çekici bir açıklama geldi. Bütçe Ofisi, 2021-2030 yılları arasını kapsayan nükleer silah harcamalarına ilişkin raporunu yayınladı.

Bütçe Ofisi'nin raporuna göre, Savunma ve Enerji bakanlıklarının önümüzdeki 10 yıl boyunca nükleer silahlanmaya ayırdıkları bütçe yıllık ortalama 63 milyar doların üzerinde.

ABD, 2030 yılına kadar nükleer silahlara toplamda 634 milyar dolar harcama yapacak. Bu bütçe son 10 yılın bütçesinden yaklaşık olarak 140 milyar dolar daha fazla.

ASLAN PAYI PENTAGON'UN

Bu bütçenin üçte ikisinin Pentagon tarafından harcanacağı duyuruldu. Pentagon'un balistik füze denizaltıları ve kıtalararası balistik füze yapımına en büyük payı ayırdığı açıklandı.

Enerji Bakanlığı ise kendisine kalan üçte birlik daha çok oranda silah laboratuvarı ve destek faaliyetlerine ayıracak.

Kongre Bütçe Ofisi, yeni bütçenin 2019-2028 dönemi için daha önce yaptığı 494 milyar dolarlık harcama tahminden yüzde 28 daha fazla olduğunu belirtti.