ABD'li Müslümanlardan Biden'a boykot

Terör devleti İsrail'in saldırılarını gözlerini kapatıp İsrail'in yanında yer alan ABD Başkanı Joe Biden'a dış tepkiler kadar iç tepkiler de gelmeye devam ediyor. Partisinin içinden dahi tepkiler alan Biden'a bir tepki de ABD'li Müslüman sivil toplum örgütlerinden geldi.

ABD'li Müslüman sivil toplum örgütleri, İsrail'e destek açıklaması yapan Biden'ın düzenleyeceği Ramazan Bayramı kutlamasına katılmama kararı aldı. Ayrıca örgütler bir açıklama yayınladı.

30'DAN FAZLA STK BOYKOT ÇAĞRISI YAPTI

Bildiriye imza atan Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi (CAIR), Filistin İçin Amerikalı Müslümanlar (AMP) ve Kuzey Amerika İslam Camiası (ICNA) gibi 30'dan çok sivil toplum örgütü yer alıyor.

Bildiride, 16 Mayıs'ta çevrimiçi bayram kutlaması yapacak olan Biden'ın toplantısına Filistin saldırılarına rağmen İsrail yanlısı tutumundan dolayı katılmama kararı aldıklarını açıklandı.

Açıklamada Biden, Beyaz Saray Sözcüsü Psaki ve Dışişleri Sözcüsü Price hedef alınırken, "Başkan Biden'ın, Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki ve Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price'ın Filistin halkının maruz kaldığı baskıya ilişkin son açıklamalarını çirkin ve suça dahil olmak şeklinde değerlendiriyoruz." ifadelerine yer verildi.

BİDEN'IN SÖZLERİNE SERT TEPKİ

Mescid-i Aksa saldırılarına ve on binlerce kişinin yerlerinden edilmesi planlanan sürgün harekâtına değinen açıklamada, "İfadeler, İsrail'in Mescid-i Aksa'ya ve içeride ibadet eden Müslümanlara yönelik saldırısını, Mescid-i Aksa ve Şeyh Cerrah Mahallesinde gerçekleşen sürgünleri ve halihazırda yüzlerce kişinin canına mal olan Gazze kuşatmasını tamamen görmezden gelmekle kalmıyor, aynı zamanda suçu mağdur Filistin halkına yükleme cüreti gösteriyor." sözleri kullanıldı.

FİLİSTİN İŞGALİNE ABD DE ORTAK

ABD'nin İsrail'e yıllık olarak hibe ettiği 3,8 milyar dolara değinen açıklamada, ABD hükümetinin bu yardımlarla Filistin katliamının ortağı olduğu, Filistin söylemini bastırdığı ve BM'de konuyla ilgili girişimleri engellediği vurgulandı.

Boykot kampanyası için bir de link paylaşılan bildiride Filistin, ABD ve tüm dünyadaki Müslümanları Biden'ın bayram kutlamasına karşı boykot etme çağrısında bulundu.