Senatörden Senato'ya zor Filistin sorusu

Terör devleti İsrail'in katliamlarına ses çıkarmak yerine destekçiliğini yapan ABD'ye iç tepkiler gelmeye devam ediyor. Joe Biden dönemiyle beraber İsrail'e karşı daha sert bir tutum bekleyip yanılan kimi Demokrat Partililer şimdiden kazan kaldırmaya başladı. Biden yönetimine bir tepki de Senato'dan geldi.

Demokrat Parti Senatörü Bernie Sanders, İsrail-Filistin arasında acil bir ateşkes teklif eden tasarıyı ABD Senatosu'na takdim etti.

"227 FİLİSTİNLİNİN HAYATINI KAYBETMESİ TRAJEDİ DEĞİL Mİ?"

Tasarının detaylarını Senato Genel Kurulu'nda açıklayan Sanders, Biden yönetimine ve Cumhuriyetçilere seslendi. Cumhuriyetçi senatörlerin İsrail'i destekleyen tasarılarına karşı çıkan senatör, "Tasarının 2. sayfasında bir cümle dikkatimi çekti. Senato, Hamas'ın roketleri dolayısıyla hayatını kaybedenlerin yasını tutuyor diyor. Kesinlikle katılıyorum. 12 masum İsraillinin hayatını kaybetmesi gerçekten bir trajedidir. Peki ya 64'ü çocuk, 38'i kadın 227 Filistinlinin hayatını kaybetmesi trajedi değil mi?" ifadelerini kullanarak sunulan tasarıya tepki gösterdi.

Cumhuriyetçilerin yalnızca İsrailliler için yas tutma tutumunu reddeden Sander, her iki taraf için de ABD'nin yas tutması gerektiğini ifade etti.

Gazze'deki son durumu detaylıca Senato üyelerine anlatan senatör, İsrail'in son saldırılarıyla beraber bölgede durumun daha fazla kötüleştiğini, saldırılar sonrası 17 hastane ve kliniğin vurulduğunu, koronavirüs testi yapan tek kliniğin dahi İsrail ordusu tarafından imha edildiğini anlattı. Sander, ABD'nin bu trajediye son vermek için derhal ateşkes çağrısında bulunması gerektiğini belirtti.

NETANYAHU'YA SERT ELEŞTİRİLER

Konuşmasının bir bölümünde İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu'yu hedef tahtasına oturtan Sanders, Netanyahu'nun iktidarda kalabilmek ve yolsuzluk davalarından yargılanmamak için yaptıklarının giderek hoşgörüsüz ve bir tür ırkçı milliyetçiliği büyüttüğünü söyledi.

Netanyahu'nun İsrail'deki aşırılıkçıları meşrulaştırdığını söyleyen Sanders, ABD'nin İsrail siyasetini kavraması gerektiğini söyledi.