ABD 22 gündür süren yangını söndüremiyor

Koronavirüs pandemisiyle birlikte dünya ülkeleri açısından 2021 yılının en zor olaylarından biri de hiç şüphesiz orman yangınları oldu. Birçok ülke yangınlarla mücadele ederken zorlu günler yaşıyor.

Bu ülkelerden biri de dünyanın süper gücü Amerika Birleşik Devletleri oldu. ABD'nin Kaliforniya eyaletinde 14 Temmuz'da başlayan orman yangınları 22. güne girmiş bulunuyor. Ancak yangınlar henüz söndürülme noktasına gelinmiş dahi değil.

Rüzgarın etkisiyle şiddetlenen yangın, ekiplerin tüm müdahalelerine rağmen bir türlü söndürülemiyor. Kaliforniya'nın kuzey bölgesinde yer alan Butte ve Plumas ilçelerinde başlayan yangın, rüzgarın ve arazi yapısının da etkisiyle şiddetini giderek arttırıyor.

Yapılan açıklamalara göre şuana kadar 274 bin dönümden fazla alan küle dönerken yangının yalnızca yüzde 35'i kontrol altına alınabildi.

Kaliforniya Orman ve Yangından Koruma Departmanı'ndan (Cal Fire) yapılan açıklamaya göre "Dixe" olarak adlandırılan yangın eyaletin tarihi boyunca karşılaştığı en büyük orman yangını olarak kayıtlara geçti.

OREGON'DAKİ YANGIN 30 GÜNDÜR SÖNDÜRÜLEMİYOR

Kaliforniya'nın yanı sıra Oregon eyaleti de orman yangınlarıyla mücadele ediyor. ABD'de yaşanan en büyük orman yangını olduğu belirtilen yangından 413 bin dönümden fazla alan zarar görürken yangın 6 Temmuz'dan bugüne kadar kontrol altına alınabilmiş değil. Açıklanan verilere göre yangının yüzde 84'ü kontrol altına alınmış durumda.

ABD Ulusal Kurumlar Arası Yangın Merkezi, 2021 yılında ülke genelinde 37 binden fazla yangın çıktığını 3 milyon dönümden fazla alanın kül olduğunu açıklamıştı.