ABD'nin Filistin kararı İsrail'i kızdırdı

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, 11 gün süren İsrail'in Filistin'e karşı terör saldırıları sonrası Orta Doğu'ya 4 günlük bir ziyaret turu gerçekleştirme kararı almıştı. Bu ziyaretlerin ilk durağı İsrail'di.

Sürecin başından bu yana İsrail'in katliamlarını görmezden gelen, yapılan saldırıları "meşru müdafaa hakkı" olarak tanımlayan ve Biden'ın açıklamasıyla "İsrail'i tanımayana kadar Müslüman ülkelere huzur yok" diyen ABD yine de İsrail'i tatmin edemedi.

ABD, İsrail yanlısı aşırı tutumu sonrası Filistin ile ilişkilerini tamir etmek adına Trump döneminde kapatılan Kudüs'teki Filistin konsolosluğunu yeniden açma kararı aldı.

Kararı duyuruna Blinken açıklama sonrası Ramallah'ta Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile görüşmüştü.

İSRAİL TEPKİ GÖSTERDİ

ABD'nin kapatılan konsolosluğu yeniden açma kararı İsrail'de tepkiyle karşılandı. Başbakan Benjamin Netanyahu bu karara karşı olduklarını açıkladı.

Jarusalem Post'ta yer alan haberde, Netanyahu "Netanyahu, Blinken'a, ABD'nin planını kamuoyuna açıklamasından saatler önce, İsrail'in egemenliğindeki topraklarda Filistinliler için bir konsolosluğunun yeniden açılmasına karşı çıktı." ifadeleri kullanıldı.

Haberde, Netanyahu'nun açılacak konsolosluğun Kudüs'te değil başka bir yerde açılmasını istediği belirtildi.