Kayıp Cumhurbaşkanı Eşref Gani bulundu

Taliban'ın Kabil'in kenar mahallelerine girip ABD ordusunun bölgeden tamamen çekilmesini beklemesinin ardından 15 Ağustos'ta Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani'nin ülkeden ayrılıp Tacikistan'a sığındığı belirtilmişti.

Ancak Tacikistan Dışişleri Bakanı yaptığı yazılı açıklamada Gani'nin ülkelerine sığınmadığını hatta uçağının ülkelerinin hava sahasını bile kullanmadığını açıklamıştı. Bunun ardından pekçok Afgan Gani'nin nerede olduğunu soruyordu.

Kayıp Cumhurbaşkanı Eşref Gani'nin nerede olduğu bulundu. Gani'nin ailesi ve iki danışmanıyla birlikte Birleşik Arap Emirlikleri'ne gittiği ve Körfez ülkesinden siyasi sığınma talep ettiği ortaya çıktı.

BAE Dışişleri Bakanlığı yaptığı son açıklamada, "Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani ve ailesi, insani gerekçelerle ülkemize kabul edildi." ifadelerini kullandı. Gani'nin ülkenin hangi bölgesinde olduğuna dair bir bilgi paylaşılmadı.

BBC’ye konuşan eski Afgan milletvekili Elay Erşad, Gani'nin Savunma Bakanlığı'nın toplantısına katılacağını söyleyerek helikoptere bindiğini ve daha sonra ülkeden ayrıldığını öğrendiklerini açıkladı.