Cumhurbaşkanı Gani neden ülkesinden kaçtı

Taliban'ın Kabil kapılarına dayanmasının ardından görevinden istifa edip Tacikistan'a sığınan Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani sonunda bir açıklama yaptı.

Sosyal medya hesabından yazılı bir açıklama yapan Gani, "Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla. Sevgili yurttaşlar! Bugün zor bir seçimle karşılaştım. Ya saraya girmek isteyen silahlı Taliban ile yüzleşmeliyim ya da son 20 yıldır hayatımı onu korumaya ve beslemeye adadığım ülkeyi terk etmeliyim.” ifadelerini kullandı.

Ülkeden ayrılmama gerekçesinin korkudan değil ülkesinin insanlarını düşünmesi olduğunu vurgulayan Gani, ayrılmaması halinde çok sayıda insanın öleceğini, Kabil’in harap olacağına ve 6 milyonluk şehirde büyük bir insani felaket yaşanacağını belirtti. Taliban'ın kendisini devirmek için Kabil'e kanlı bir saldırı düzenlemeye hazır olduğunu söyleyen Gani, “Kan dökülmesini önlemek için ayrılmaya karar verdim.” sözlerini sarf etti.

Taliban'ın kaba kuvvetle iktidarı kazandığını belirten Gani, örgütün artık tarihi bir sınavla karşı karşıya olduğunun altını çizerek Ya Afganistan’ın adını ve onurunu koruyacak ya da başka yerlere ve ağlara öncelik verecek. Birçok insan ve pek çok tabaka korku içinde ve geleceğe inancı yok.”  ifadelerine yer verdi.

Gani, Afgan halkına hizmet etmeye devam edeceğini belirterek sözlerine son verdi.