Afganistan'da Taliban'a direnen tek vilayet

Başkent Kabil de dahil olmak üzere Afganistan'ın kontrolü altına alan Taliban'ın alamadığı tek bir yer kaldı: Pençşir.

Pençşir'de Taliban'a karşı başlayan ve vilayeti teslim etmek istemeyen direnişin liderliğini 1980'lerdeki Sovyet karşıtı direnişinin önde gelen liderlerinden biri olan 11 Eylül 2001 saldırılarından iki gün önce El Kaide tarafından öldürülen efsanevi Mücahid komutanı Ahmed Şah Mesud'un oğlu Ahmed Mesud ve Eşref Gani'nin ardından kendini Cumhurbaşkanı ilan eden Afganistan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Emrullah Salih üstleniyor.

Alınan son bilgilere göre, Pençşir'deki direniş kuvvetleri Bağlan vilayetindeki 3 bölgeyi Taliban'dan geri almayı başardı. Askeri uzmanlara göre bu vilayet, Taliban'a karşı başlatılacak bir direnişin kalesi olabilir.

WASHİNGTON POST'A YAZMIŞTI

Ahmed Mesud, ABD'nin ünlü gazetelerinden Washington Post'a gönderdiği yazısında,  "Babamın zamanından beri sabırla topladığımız mühimmat ve silah depolarımız var, çünkü bugünün geleceğini biliyorduk" dedi ve Taliban'ın saldırması durumunda karşılık vereceklerini belirtti.

ABD, İngiltere ve Fransa'dan yardım talep eden Mesud, Batı'nın desteği olmadan dayanamayacaklarını açıkladı.

9 BİN KİŞİLİK ORDUSU VAR

Kabil'de kontrolünü yitirip Pençşir'e geçen Afganistan hükümet sözcüsü Ali Maisam Nazary, binlerce kişinin hem savaşa katılmak hem de hayatlarını sürdürmek için güvenli bir sığınak bulmak için Pençşir'e geldiğini açıkladı. Nazary şuanda 9 bin kişilik orduya sahip olduklarını belirtirken AFP'ye verdiği röportajda uzun vadeli bir çatışma için hazırlandıklarını ancak Taliban ile müzakere etmek istediklerini açıkladı.

ÖZERKLİK İSTİYORLAR

Sözcü Nazary, "Taliban ile bir barış anlaşmasının koşulları ademi merkeziyetçilik, sosyal adalet, eşitlik, haklar ve herkes için özgürlük sağlayan bir sistem" ifadelerini kullandı. Ayrıca direnişin liderleriyle Pakistan'da görüşmelerin devam ettiğini sözlerine ekledi.