Yunanistan basını Akıncı TİHA'yı yazıyor

Düzenlediği yurt içi ve yurt dışı harekâtlarda Türkiye'nin en büyük silahlı güçlerinden birini de artık yerli üretim İHA'lar oluşturuyor. Suriye, Irak, Libya, Karabağ gibi çatışma bölgelerinde büyük başarı elde eden Türk İHA'ları her geçen gün daha çok güçleniyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Çorlu'da katıldığı Baykar Akıncı Taarruzi İnsansız Hava Aracı (TİHA) Teslimat Töreni, Yunanistan'da geniş yankı ve korku uyandırdı.

KATHİMERİNİ: "TÜRKİYE'NİN RIZASINI ARAYACAKLAR"

İlk olarak Yunan gazetesi Kahtimerini, Erdoğan'ın tören konuşmasında söylediği "Bölgemizde bir taşı bile yerinden oynatmak isteyen önce Türkiye'nin rızasını arayacak." sözlerini gündeme taşıdı.

Erdoğan'ın Akıncı'nın Türkiye'nin gücüne güç katacağını söylediği sözleri haberde yazan Kathimerini, Erdoğan'ın Akıncı TİHA projesinde çalışan genç mimarlarla fotoğrafına yer verdi.

PROTO THEMA: "TÜM DÜNYA TARAFINDAN TANINIYOR"

Bir diğer Yunan gazetesi Proto Thema ise Türkiye'nin bu teknolojide geldiği noktaya dikkat çekti. Yunan gazetesi, Türkiye'nin bu teknolojiye ulaşan dünyadaki 3 ülkeden biri olduğunu yazdı.

Erdoğan'ın Türk savunma sanayisinden övgüyle bahsettiği sözleri aktaran gazete "Türkiye'nin son 19 yılda yazdığı başarı hikayesinde savunma sanayimiz başrol oynadı. İHA teknolojilerinde ulaştığımız seviye, tüm dünya tarafından tanınan savunma yeteneklerimizin başarısını simgeliyor." ifadelerine yer verdi.