Alman gazeteden Bayraktar'a övgüler yağdı

Türkiye'nin askeri operasyon sahalarında devrim yapan İHA'ları dünya basının gündemin işgal etmeye devam ediyor. Birçok Avrupa gazetesinde ses getiren Türk İHA'ları bu defa Almanya basınında yer buldu.

Alman gazetesi Handelsblatt, Baykar Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar'ın öncülüğünde elde edilen büyük başarıyı yazdı. Üretilen İHA'ların Suriye, Azerbaycan ve Libya'daki askeri başarılardaki önemine vurgu yapılan haberde şirketin artık İHA'larını tüm dünyaya ihraç ettiğine değinildi.

Orta Doğu uzmanı Charles Lister, Bayraktar'ın ürettiği İHA'ları Rusya'nın 20. yüzyılda ürettiği AK-47 makineli tüfeklerine benzeterek "savaşta devrimin yeni standardı" olarak ifade etti.

Gazete, Ankara yönetiminin SİHA'lar sayesinde, yükselen bir ülkenin büyük bir güce karşı askeri başarılar kazanabileceğini dünyaya gösterdiğine değinilirken Ukrayna ve Polonya'nın Türkiye'den SİHA satın alırken Litvanya'nın sırada beklediği belirtildi.

ABD'li analist Michael Doran, Türk İHA'larla Kazakistan, Macaristan ve Romanya'nın da ilgilendiğini belirtirken bir sonraki müşterilerin Katar ve Fas olduğunu söyledi.

Türkiye'nin bu başarısından övgüyle bahseden gazete "Savaş propagandasının bu yenilikçi kullanımı, Türkiye'nin son çatışmalarından alınan en güçlü derstir ve gelecekteki İHA kullanıcıları tarafından kopyalanması muhtemel. Türkiye, ülkelerin nasıl stratejik etkiler elde edebileceğini ve silah satışlarına uluslararası ilgiyi nasıl artırabileceğini gösteriyor.ifadeleriyle habere noktayı koydu.