Aşının vefatları azalttığını kanıtlayan iki ülke

Çin'in Wuhan eyaletinden tüm dünyaya yayılan ve hayatı felç eden koronavirüs pandemisiyle ilgili en çok konuşulan konuların başında artık üretilen aşıların etkili olup olmadığı geliyor. Pekçok bilim insanı aşıların hastalıkla mücadelede tek çözüm yolu olduğunu söylerken buna karşılık olarak aşı karşıtları, bu aşıların yan etkileri sebebiyle insanların sağlıklarının bozulduğunu hatta ölüme davetiye çıkardığını iddia ediyor.

İngiltere ve Brezilya'nın açıkladığı son 24 saatin koronavirüs tablosu aşı destekçisi bilim insanlarını haklı çıkarır nitelikte.

İNGİLTERE'DE 28 VEFAT SAYISI

Aşılama kampanyasında başarı elde eden ve nüfusunun yüzde 55,4'ü aşılamayı başaran İngiltere'de son yapılan açıklamaya göre, son 24 saatte 29 bin 173 vaka tespit edilirken vefat sayısı 28 olarak kaydedildi.

BREZİLYA'DA 476 VEFAT SAYISI

Ancak aşı tedarik etmekte zorluk yaşayan ve nüfusunun yalnızca yüzde 17,6'sını aşılayabilen Güney Amerika ülkesi Brezilya'da tablo bu durumun tam tersine. Ülkede son açıklanan koronavirüs verilerine göre, vaka sayısı 18 bin 129 olurken toplam 476 kişi vefat etti.