Avrupa Birliği'nden kafa karıştıran Taliban mesajı

ABD ordusunun geri çekilme kararının ardından bir ay geçmeden Taliban birçok şehri ele geçirip Afganistan'da yönetimi ele geçirdi.

Büyük bir hızla kazanılan bu zaferin ardından ülkeler bölgede yeni stratejiler oluşturmaya başladı. Dünyanın geri kalan ülkeleri Afganistan'dan göç akınının önüne geçmek ve ticari güvenliklerini sağlamak için yeni yönetimle nasıl bir yol izleyeceklerinin stratejisini oluşturmaya başladı.

AB Dışişleri Bakanlarının olağanüstü video konferans toplantısının akabinde konuşma yapan Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Afganistan meselesi hakkında kritik açıklamalarda bulundu.

AB TALİBAN'I TANIYACAK MI?

Borrell, Afgan halkını desteklemeye devam edeceklerini belirterek Taliban'ı tanımaya kapı aralarken, bu sözlere ilişkin bunun tanıma anlamına gelip gelmediği sorusuna "Bu resmi bir tanıma değil, baş etmek gerektiği anlamına geliyor." sözleriyle karşılık verdi.

Taliban'ın savaşı kazandığını itiraf eden Borrell, onlarla konuşmaları gerektiğini belirterek, AB ile Taliban arasındaki olası bir iş birliğinin "barışçıl ve kapsayıcı bir çözüme, kadınlar, gençler ve azınlıklar da dahil olmak üzere tüm Afganların temel haklarına saygı gösterilmesine" bağlı olacağını vurguladı.

AB İÇİN ÇALIŞAN AFGANLARIN TAHLİYESİ

Yaklaşık 400 kişi olan AB ile 20 yılı aşkın süredir çalışan Afganların tahliyeleri için konuşan Borrell, "Eğer ülkeyi terk etmek isterlerse, onları ihmal edemeyiz. Onları getirebilmek ve AB üye ülkelerinde koruma sağlamak için her şeyi yapacağız. Bu kişileri almak için hazır olan İspanya’ya teşekkür etmek istiyorum." ifadelerini kullandı. Öte yandan Borrell, bu kişilerin AB vizesi olan ülkelere dağıtılacağını belirtti.

TÜRKİYE İLE GÖÇ KONUSUNU GÖRÜŞECEKLER

Avrupa Birliği'nin bir diğer öncelikle maddesi olan göç konusuna değinen Borrell, Afganistan'daki iktidar değişiminin Avrupa'ya büyük bir göç akımına yol açmasını engellemek için çalıştıklarını ve bu konuda transit ülkelerle görüşeceklerini söyledi.

Borrell, Afgan ordusunun Taliban saldırılarına karşı yanlış öngörülerde bulunduğunu belirterek ilerleyen dönemlerde Türkiye, Pakistan, İran, Çin ve Rusya ile daha fazla çalışılması gerektiğini belirtti.