Bahçeli'nin haritasına Rusya'dan ilk tepki geldi

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı Külliye'de ziyareti sırasında hediye ettiği "Türk Dünyası Haritası" Rusya'da büyük bir gündem oldu.

Türk Devletleri Teşkilatı'nın kurulmasının ardından Rusya topraklarını da içine alan bir haritanın Bahçeli tarafından Erdoğan'a hediye edilmesi özellikle Rus milliyetçilerinde rahatsızlık yarattı.

Haritada Rusya Federasyonu topraklarından 20 bölgenin olduğunu yazan Rus medyasının konuyu geniş çaplı olarak kamuoyunda ele almasının ardından Moskova yönetiminden ilk açıklama geldi.

Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, harita için Türk siyasetçilerin belirli aralıklarla Türk birliği fikri beslediklerini ve bunun "normal olduğunu" belirtti.

Türkolog olduğu bilinen ve çok iyi derecede Türkçe konuşan Peskov, "Teessüf edeceğim tek şey haritada gösterilen Türk dünyasının merkezinde büyük bir kızıl yıldız olmamasıdır. Orası Türkiye değil, Rusya Federasyonu toprağıdır." ifadelerini kullandı. Ayrıca Peskov, haritada gösterilen bu merkezin Altay'da olduğunu ve burasının Türkler için 'kutsal bir yer' olarak görüldüğünü belirtti.