Bayraktar TB2 Yunanistan'da manşetlerde

Libya, Irak, Suriye, Karabağ'da kullanılan Bayraktar TB2 SİHA'ların dünyada yankıları sürüyor. Savaş tarihini değiştiren bu insansız hava aracı başta Avrupa basını olmak üzere birçok ülkede manşet oldu. Dünya basınındaki bu büyük ilgiye komşu Yunanistan da katıldı.

Ukrayna'dan sonra Polonya tarafından 24 adet SİHA satın alınması Yunanistan'da gündem oldu.

Yunanistan'ın National Herald gazetesi, "Türkiye'nin ucuz İHA'ları sessiz ölüm makineleri: Yunanistan risk altında mı?" başlıklı haberiyle ülkelerinin bu konudaki endişelerini gündeme getirdi.

Haberde SİHA'ların Yunanistan'a karşı kullanılıp kullanılmayacağının belirsiz olduğu belirtilirken, Azerbaycan örneği verilerek bu silahın Dağlık Karabağ'ın geri alınmasında kesin bir avantaj oluşturduğuna vurgu yapıldı.

SİHA'LARIN TANIMI: "UCUZ VE ÖLÜMCÜL"

Türkiye'nin ürettiği SİHA'ların "Ucuz ve ölümcül" sıfatlarıyla anıldığı haberde, tankları, roketatarları, hava savunma sistemlerini ve radarları imha ettiğine değinildi.

Bayraktar TB2 SİHA'larının başka NATO üyelerine de satışının yapıldığından bahsedilen haberde bu teknolojinin NATO'nun altını oyabileceğine dair endişelerin olduğu ifade edildi.

YUNANİSTAN'DAN SİHA'LARA KARŞI HAMLE

Haberde Yunanistan'ın Türkiye'ye karşı askeri hamlelerine de değinildi. Yunanistan'ın Fransa'dan fırkateynler ve savaş uçaklar aldığı, ABD'den F-35 savaş uçaklarına talip olduğu belirtilen haberde ülkenin askeri ittifaklar kurduğu vurgulandı.

Bu hamlelerin, Türkiye'nin SİHA'larını bertaraf etmeye yönelik olarak yapılıp yapılmadığının bilinmediği belirtildi.