Belçika'dan Türkiye'yi kızdıracak Afgan talebi

Türkiye son zamanlarda İran sınırdandan göç eden Afgan mültecilere karşı sınırdaki tedbirlerini arttırdı. Ayrıca hükümetten yapılan açıklamada yeni bir göç dalgasının kabul edilmeyeceğinin altı çizildi.

Ancak başta Suriyeli mülteciler olmak üzere göç dalgasını kendi kıtasında istemeyen Avrupa bu konudaki yükü Türkiye'ye yığmak için çalışmalarına devam ediyor. Bu konudaki son haber Belçika'dan yansıdı.

Belçika İltica ve Göçten Sorumlu Devlet Bakanı Sami Mehdi, Avrupa Komisyonu'na mektup yazdıklarını açıkladı. Mektupta mülteci akınlarıyla başa çıkmak için yeni yönergeneler sunulmasını istediklerini belirten Mehdi, göçmen akınını Türkiye'nin sırtına yüklemek istediklerini açıkça ifade etti.

Mehdi "Bu insanlar bölgede hoş karşılanmalı. Türkiye'yi Afganlar için güvenli bir üçüncü ülke haline getirmek, göç akışlarını yönetmemize yardımcı olacaktır." sözlerini sarf etti.

Ayrıca Bakan Mehdi, Suriyelilele ilgili Türkiye ile yaptıkları anlaşmayı Afgan mültecilere nasıl genişletilebileceklerini araştırmaları gerektiğini belirtti.