ABD'de aşı karşıtlığı krizi: Biden yönetimi kızdı

Koronavirüs pandemisiyle mücadelede hastalığın tek çözüm yolu olarak sunulan aşılara karşı dünyanın pekçok yerinde aşı karşıtlığı ortaya çıkmış durumda. Aşılama kampanyalarına hız vermek isteyen ülkelerin önündeki en büyük engel aşı karşıtlarının sayısının artması yada insanların bu düşünceyi üretenlerin fikirlerinden etkilenip aşılara karşı gönüllü olmaması.

Bu sıkıntıyı yaşayan ülkelerden biri de ABD oldu. ABD Başkanı Joe Biden'in Sağlık Başdanışmanı ve ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Direktörü Dr. Anthony Fauci bu konu hakkında CNN kanalına açıklamalarda bulundu.

Fauci giderek artan koronavirüs vaka sayıları konusunda öfkeli olduğunu ifade ederken yanlış yöne doğru gittiklerini belirtti. Aşı karşıtlarının ülkeyi gereksiz bir çıkmaza sürüklediğinden dem vuran Fauci, yeniden yükselen vaka sayıları sonrası maske zorunluluğu ve bazı kişilerin zayıf bağışıklık sistemlerini güçlendirmek adına destekleyici aşı konularını değerlendirdiklerini açıkladı.

Aşı yaptırmanın önemine değinen Biden'ın Sağlık Başdanışmanı, "Vakalardaki artışlar, ağırlıklı olarak aşısızlar arasında bir sorun, bu yüzden aşısız insanlara gidip aşı olmaları için neredeyse yalvarmamızın nedeni bu." ifadelerini kullandı.

ABD Hastalık Koruma ve Önleme Merkezleri'nin (CDC) son verdiği bilgilere göre, ilk doz aşıyı ülke nüfusunun yüzde 56,8 yaptırırken, ikinci doz aşı olanların oranı yüzde 49,1'da kaldı.