Bill Gates aldığı arazileri ne yapıyor?

Koronavirüs pandemisi sonrası yaptığı çip açıklamalarıyla dünyanın dikkatini üzerinde toplayan Bill Gates bu aralar çok daha farklı konularla gündemde. Eşi Melinda Gates ile boşanma kararı alan Bill Gates, bu defa satın aldığı arazileri ne yaptığıyla ilgili gündeme geldi.

Gates'in ABD'nin 18 eyaletinde satın aldığı arazilerin, yaklaşık olarak Hong Kong büyüklüğünde olduğu ve toplam 109 bin hektar büyüklüğe sahip olduğu tahmin ediliyor.

ABD basınında yer alan haberlere göre, Washington eyaletinde 5.700 hektar civarında bir bölgeye yayılmış endüstriyel çiftliğinde patates yetiştiriliyor ve bu ürünler dünyaca ünlü fast-food zinciri McDonald's şirketine satılıyor. İddiaya göre bu satışlar Gates'in yatırım gruplarından Cascade Investments ile ilişkili birkaç paravan şirket vasıtasıyla gerçekleştiriliyor.

Gates'in sahibi olduğu tarım arazilerinde soya fasulyesi, mısır, pamuk, soğan, havuç ve pirinç gibi diğer ürünlerin de yetiştirildiği belirtiliyor.

Gates'e firmaları yaptığı açıklamada, 'sürdürülebilir tarım ve tarımın çevre etkenlerinden korunması' üzerinde çalıştıklarını iddia etmişti ancak sözkonusu tarım arazilerine komşu olanlar tam tersini dile getiriyor.

Georgia'da John S. Quarterman isminde bir çiftçi, Gates'in tarım tekniği için "Kesinlikle buraya gelmeden öncekinden ve diğer çiftçilerin yakınlarda yaptıklarından farklı bir şey yapmadı.' ifadelerini kullandı.