Blinken ve Netanyahu'dan olay fotoğraf

Terör devleti İsrail'in 10 Mayıs'ta başlatıp 21 Mayıs'ta sona erdirdiği 11 günlük Filistin katliamının acıları henüz sarılmamışken ABD'den İsrail'e dikkat çeken bir ziyaret gerçekleştirildi.

Sürecin başından bu yana İsrail'e destek olan ve katliamları "meşru müdafaa hakkı" olarak savunan ABD hükümeti İsrail'e kritik bir ziyaret gerçekleştirdi.

4 günlük Orta Doğu turuna çıkan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ile bir görüşme gerçekleştirdi.

İsrail'in kendini savunma hakkı olduğunu söyleyen Blinken, Gazze operasyonları için açıkça destek verirken, Gazze'nin inşası için Hamas olmadan büyük bir katkı sunacaklarını açıkladı.

Biden'ın kendisini İsrail'e 4 nedenden dolayı gönderdiğini söyleyen Blinken sebepleri şu şekilde sıraladı;

BİDEN'I SAVUNDU

Blinken, ABD Başkanı Joe Biden'ın "İsrail bağımsız bir Yahudi devleti olarak tanınana kadar barış olmayacak" sözlerine tamamen destek verdiğini ifade ederek Müslüman dünyasının İsrail'i tanımasının zorunlu olduğunu ifade etti.

ORTA DOĞU HARİTASININ ÖNÜNDE POZ VERDİLER

Blinken'in İsrail'e yaptığı ziyarette ajanslara çok manidar bir poz servis edildi. Blinken ve Netanyahu, Orta Doğu haritasının önünde yan yana poz verdiler.

Batı Şeria'da Mahmud Abbas ile görüşmesi beklenen Blinken'e Filistin cephesinin nasıl bir cevap vereceği merak konusu oldu.