Bloomberg'den şok Türkiye makalesi

Brüksel'de bugün gerçekleşecek NATO Zirvesi'nde en önemli görüşmelerden biri de Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden arasında gerçekleşecek. Görüşme Türk basını kadar ABD basınının da ilgisini çekmiş durumda. Pek çok basın kuruluşu Biden hükümetinin Türkiye'ye karşı takınacağı tavır ve görüşmeden çıkacak muhtemel sonuçlar üzerine haberler ve makaleler paylaşmış durumda.

ABD'nin ünlü gazetelerinden Bloomberg çarpıcı bir makaleyi yayınladı. Gazetenin yayın kurulunun imzasını taşıyan “Biden, Türkiye ile Olan Gordiyon Düğümünü Kesmeli” başlıklı makalede Erdoğan'ın uzun zamandır Batı ile olan müttefikliğini arka planda tuttuğu yazıldı. Cumuhrbaşkanı hakkında "Erdoğan, ülkesini Batı’nın isteklerine karşı olan bir güç eksenine yaklaştırdı, bu ülkeler de Çin, Rusya ve İran." ifadesini kullanan gazete, Erdoğan'ın aynı zamanda hem NATO üyesi olarak kalıp hem de Batı’nın askeri ortaklığı ve ekonomik birliklere üyelikleriyle ilişkileri korumak istediğini belirtti. Türkiye'nin birliğin güvenliğine zarar verecek silah sistemleri aldığını (S-400 Hava Savunma Sistemi kastediliyor) ve diğer üye ülkelerine hakaret ettiği belirtildi.

Paylaşılan metinde, “Batı, Türkiye’nin saldırganlığına toleransın sonuna gelindiğini göstermeli. Bunu en iyi yapacak ortam da NATO, orada Erdoğan’a sabır zaten çok az. Erdoğan ve Biden 14 Haziran’da görüşecek. Erdoğan özellikle ABD karşıtı saldırgan sözleriyle gündeme gelmişti. Bu saldırganlık Başkan Donald Trump’ın toleransıyla karşılanmıştı. Fakat şimdi Biden sorumluluğu üstlenerek Erdoğan’a Türkiye’nin her ikisine de sahip olamayacağını açıkça göstermeli” ifadeleri kullanıldı.

Makalede dikkat çeken bir diğer bölüm ise Türkiye'nin NATO üyeliğinden çıkarılması oldu. Bir NATO üyesinin kendisi istemeden üyelikten atılamayacağı belirtilen makalede, Türkiye'nin kendi isteğiyle çıkmaya zorlanabileceği bunun da ülkedeki NATO varlığının azaltılması ve nükleer silahların geri çekilmesi yöntemiyle yapılabileceği belirtildi.

Gazetenin yayın kurulunun Biden yönetimine tavsiyeleri arasında silah satışının askıya alınması ve ekonomik yaptırım uygulanması yer alırken bunun NATO ile ortak hareket edilerek yapılması önerildi.

Makalenin finalinde ise Gordion Kılıcı benzetmesi damgasını vurdu. Gazete, “Büyük İskender’in kılıcını vurarak çözdüğü Gordiyon düğümünün olduğu yer, günümüz Ankara’sından bir saat uzakta. Türkiye’nin Batı ile olan ilişiğini kesmek ise çok daha açık bir taahhüt olur” cümleleriyle makaleyi bitirdi.