CIA İsrail'de: Gündem maddesi İran

İsrail'de Benjamin Netanyahu iktidarının sona ermesinin ardından yeni Başbakan Naftali Bennett yönetimi dış politikada hamleler yapmaya başladı.

İran'da yapılan seçimler sonrası yeni bir dönemin başlaması beklenirken, ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Direktörü William Burns tarafından sürpriz bir ziyaret gerçekleştirildi.

Burns, Tel Aviv'de Bennett ile "İran'ı ve Orta Doğu'daki gelişmeleri" hakkında bir görüşme yaptı. İsrail Başbakanlık Ofisi'nin yaptığı yazılı açıklamada, Burns'ün Tel Aviv'deki Savunma Bakanlığı tarafından kabul edildiği aktarılırken, görüşmenin içeriğine dair "İkili; İsrail ile ABD arasındaki istihbarat ve güvenlik iş birliğinin sıkılaştırılmasının yanı sıra Orta Doğu'daki özellikle de İran'daki durumu ve bölgesel iş birliğini genişletme ve derinleştirme imkanlarını görüştü." ifadeleri kullanıldı.

Toplantıya İsrail Dış İstihbarat Servisi Mossad'ın Başkanı David Barnea, İsrail Ulusal Güvenlik Konseyi Başkanı Eyal Hulata, Bennett'ın Askeri Sekreteri Tümgeneral Avi Gil ile Diplomatik Danışmanı Shimrit Meir'in iştirak ettiği açıklandı.

Görüşmelerin detayına dair bir bilgi verilmezken, basına sızan bilgilere göre Burns'ün "İran'ın nükleer faaliyetlerini ve iş birliği yapmayı planladıkları ek bölgesel sorunları" tartışmak için Mossad Başkanı Barnea ile görüştüğü bildirildi.