Çin hükümetinden gıda stoğu çağrısı

2020 yılından itibaren tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs pandemisinin artçı yankıları tüm dünyada hissedilmeye devam ediyor. Bu kışın pekçok açıdan zorlu geçeceği uzmanlarca söylenirken, Çin Halk Cumhuriyeti'nde yapılan bir çağrı bu değerlendirmeleri doğrular nitelikte.

Çin Ticaret Bakanlığı, sosyal medya hesabından halka yaptığı çağrıda "Kış için gıda stoklayın" mesajını paylaştı.

Bakanlık halka günlük gıda ihtiyaçlarını giderebilecekleri ölçüde stoklama yapmalarını, yerel yönetimlerden ise kara kışa hazır olmalarını talep etti. Bakanlık ayrıca, yerel yönetimlerden gıda güvenliği ve sevkiyatını garanti altına alacak önlemler almalarını istedi.

ÇAĞRININ NEDENİ TARTIŞILIYOR

Çin Halk Cumhuriyeti hükümetinden gelen bilgilere göre bu çağrıların sebebi yaz aylarında tarım bölgelerinde yaşanan felaketlerin sebep olduğu sorunlar olarak gösteriliyor. Tarım alanlarının zarar görmesi sonrası sebze ve meyve fiyatlarının rekor bir düzeye ulaşarak et fiyatlarını bile geride bıraktığı belirtilirken, Çin halkının endişeleri sel felaketinden başka bir yöne işaret ediyor.

YENİDEN KISITLAMA YA DA TAYVAN OPERASYONU

Halk bu çağrının sebebini, yeniden koronavirüs pandemisi tedbirlerinin getirileceğine yorarken bazıları ise Çin'in Tayvan'a operasyon düzenleyeceği ve saldırı öncesi planlardan birinin de halkın tedarikli olması olduğunu belirtiyor.