Çin'de yeni virüs çıktı: Bir veteriner öldü

Wuhan'daki hayvan pazarından dünyaya koronavirüs (Covid-19) yayan ve dünyada sosyal hayatı felç eden Çin Halk Cumhuriyeti'nde yeni bir virüs daha ortaya çıktı.

Çin'in başkenti Pekin'de 53 yaşındaki erkek veteriner, mart başında ölmüş iki maymunu inceledikten sonra Monkey B (BV) virüsünü kaptı. Veteriner, bulantı ve kusma şikayetlerinden 1 ay sonra ateş ve nörolojik semptomlar gösterdi. Birkaç farklı hastanede tedavi altına alındığı bildirilen kişi 27 Mayıs tarihinde hayatını kaybetti.

TESTİ POZİTİF ÇIKTI

Nisan ayının ortalarında bir grup araştırmacı, hastalığı tanımlamak için hastadan omurilik sıvısı, kan, burun sürüntüsü ve plazma dahil birkaç örnek aldı.

Çin Ulusal Viral Hastalık Kontrol ve Önleme Enstitüsüne gönderilen örneklerde, RT-PCR testleri neticesinde yalnızca BV virüsünün pozitif çıktığı aktarıldı.

Vefat eden veterinerin yakın temaslı olduğu öğrenilen tüm yakınlarına testler yapıldı ve hepsinin sonucunun negatif çıktığı belirtildi.

BV virüsünün, veterinerler, hayvan bakım personelleri ve laboratuvar araştırmacıları için tehdit unsuru olabileceği aktarıldı.