Çin'den ABD'nin yeni oyununa tepki

İngiltere'nin Cornwall kentinde bir araya gelen G-7 ülkelerinin devlet başkanları birçok kritik konu hakkında görüşmeler yaptı. Yapılan görüşmelerden biri de Çin Halk Cumhuriyeti'nin yükselen yıldızına dairdi.

Çin'i durdurmak isteyen ülkeler ABD Başkanı Joe Biden'ın tavsiye ettiği "Bir Kuşak Bir Yol" projesine karşılık alternatif bir proje oluşturmak için anlaştı.

Zirvede gelişmekte olan ülkelere yeni yollar, demiryolları, limanlar ve iletişim ağları gibi altyapıların iyileştirilmesi için finansman destek planı oluşturulmasında mutabakat sağlandı.

 "Dünya İçin Daha İyisini İnşa Et" olarak adlandırılan yeni projeye göre Çin'in "Bir Kuşak Bir Yol" projesinin geçtiği güzergâhtaki ülkeleri borçlandırma stratejisine karşılık olarak G-7 ülkeleri daha az borçlanmayla bu ülkeleri Çin kontrolüne terk etmeyecek.

ÇİN'DEN TEPKİ

Bu projenin duyurulmasının ardından Çin Halk Cumhuriyeti'nden beklenen açıklama geldi. Çin, "Küresel kararların küçük bir grup tarafından dikte edildiği günler çoktan geride kaldı. Büyük-küçük, güçlü-zayıf, fakir-zengin tüm ülkelerin eşit olduğuna ve bu tür meselelerin tüm ülkelerin istişaresi ile ele alınması gerektiğine inanıyoruz" açıklamısını yaptı.