Dışişleri'nden Yunanistan'a Batı Trakya çağrısı

Yunanistan, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) kararına rağmen resmi azınlık statüsündeki Türklerin haklarını teslim etmeyi reddediyor. Atina yönetiminin İskeçe Türk Birliği'nin tescil başvurusunu reddetmesi üzerine Türkler protesto gösterilerinde bulunmuştu.

Bu konuyla ilgili bir açıklama yayınlayan Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan'a AİHM tarafından Türk azınlığa verilen hakların teslim edilmesi çağrısında bulundu.

Dışişleri Bakanlığı’nın resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada "Batı Trakya Türk Azınlığının en eski sivil toplum kuruluşu İskeçe Türk Birliği’nin haksızlığa ve adaletsizliğe karşı mücadelesini destekliyoruz. Yunanistan’ı, Türk Azınlığın AİHM tarafından tanınan haklarını teslim etmeye çağırıyoruz" ifadeleri kullanıldı.

Bakanlık bu açıklamanın yanı sıra İskeçe Türk Birliği'nin teşekkür metnini de paylaştı. Birliğin metninde şu ifadelere yer verildi:

"AİHM kararlarına rağmen İskeçe Türk Birliği'nin resmi ve yasal statüsünü iade etmeyen anlayışa, Batı Trakya Türk Azınlığı'nın milli kimliğini inkar eden politikalara, haksızlığa, eşitsizliğe, adaletsizliğe artık "Yeter" dediğimiz eyleme katılan destek veren tüm üyelerimize, soydaşlarımıza, siyasetçilerimize, yerel yöneticilerimize ve kurumlarımıza gönülden teşekkür ediyoruz"