DSÖ pandemi istihbarat merkezi kurdu

2020 yılının başında Çin'in Vuhan kentinden çıkıp tüm dünyaya yayılan Kovid-19 pandemisi sonrası en çok tartışılan kurumların başında Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) geliyordu.

Çin'in virüsü laboratuvar'da ürettiği ancak DSÖ'nün buna göz yumduğu, üstünü örttüğü, araştırma yapmadığı gibi iddialar sonrasında harekete geçen örgüt, yeni virüslere karşı Almanya'nın başkenti Berlin'de istihbarat merkezi kurdu.

Erken uyarı sistemi göreviyle kurulan DSÖ istihbarat merkezi, sağlıkta acil durumlar için küresel veri, analiz ve uyarı sağlayan görevler silsilesini yerine getirecek.

Almanya hükümeti tarafından verilen 100 milyon dolarlık destekle kurulan istihbarat merkezi için DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, “Dünyanın pandemi potansiyeli olan yeni yeni virüsleri tespit edebilmesi ve etkili pandemi ve salgın risk yönetimi yapabilmesi için verileri gerçek zamanlı olarak izleyebilmesi gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

İSTİHBARAT MERKEZİNİN GÖREVLERİ

DSÖ istihbarat merkezi, pandemi ve epidemi (salgın) risklerini öncesinde tahmin etmek, önlemek, tespit etmek, hazırlık yapmak ve bunlara cevap verme görevlerine yerine getirecek. Yetkililer, bu merkezin bir nevi erken uyarı sistemi görevi göreceğini açıkladı.