Erdoğan'dan ABD'ye Filistin cevabı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla düzenlenen programa katıldı.

Cumhurbaşkanı'nın gündeminde en başta Filistin meselesi vardı. İsrail'in terör saldırıları sonrası adeta dünyayı ayağa kaldıran, Müslüman liderlerle bir dizi telefon diplomasisi yürüten, konuyu BM'ye taşımak ve İsrail'e yaptırım uygulatmak için çalışmalar yürüten Erdoğan, ABD'nin açıklamalarına rağmen geri adım atmadı.

Gençlere seslendiği konuşmasında İsrail'in Filistinli masum sivilleri hedef almasına sert tepki gösteren Erdoğan, demokrasi ve insan hakları gibi kavramlardan sıklıkla bahseden ülkelerin bu katliamlar karşısında sessizliğine değindi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price'ın İsrail'in katliamlarına tepki gösterdiği için kendisini "Yahudi karşıtı (Antisemitist)" gösterdiği açıklamayı değerlendiren Cumhurbaşkanı, Biden yönetimine bir kez daha tepki gösterdi.

"EN YÜKSEK EDA İLE HAYKIRACAĞIZ"

ABD'nin dünyayı katliamlar karşısında susturmak istediğini ifade eden Erdoğan, "Ne diyorlar? Erdoğan bu şekilde konuşmamalı. Ne yapmalı? Alkış mı tutmalı? Biz zulmü gördüğümüz yerde en yüksek eda ile haykıracağız." ifadelerini kullandı.

"BEDEL ÖDEMEKTEN ÇEKİNMEYECEĞİZ"

Türkiye'nin Filistin davasına yardım etmek için her zaman hazır olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı, "Gençlerimizle birlikte dünyanın her yerinde olduğu gibi Filistin'le yaşanan zulme karşı çıkmayı sürdüreceğiz. Gençlerimizle birlikte kapımıza sığınanlara veya elimizin ulaştığı tüm mazlumlara sahip çıkmaya devam edeceğiz. Şayet zulme direnmek ve mazluma sahip çıkmak için bir bedel ödenmesi gerekiyorsa bunu da ödemekten asla çekinmeyeceğiz." sözlerini söyledi.