Fransa'da olay Erdoğan analizi

Fransa'da yayın yapan araştırma kuruluşu IFRI, Türkiye'yi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı konu alan bir makale yayınladı. "Eski Düzenin ‘Bekçisi’ ile Zorlu Bir Acil Güç Arasındaki Jeopolitik Rekabet" adlı makalede Türkiye'nin Akdeniz'de güçlenen etkisini ve bölgeyi hâkimiyet alanı olarak gören Fransa'ya etkilerini analiz etti.

Doğu Akdeniz'de yaşananları "Fransız-Türk ayrılığı" olarak adlandıran makalede bu mücadelenin Doğu Akdeniz ile sınırlı kalmadığı ve Libya, Suriye ve Lübnan'da da yaşandığı belirtildi. Ankara yönetiminin değişen ve genişleyen ulusal çıkar anlayışının Fransızların bölgedeki vizyonu ve çıkarlarıyla çakıştığını belirten makalede Fransa'nın bölgenin eski savunucusu, Türkiye'nin ise buna karşı meydan okuyucu olduğu yazıldı.

Bu ayrılığın merkezinde deniz yetki alanı anlaşmazlığının yattığı belirtilirken, Türkiye'nin Kıbrıs çevresinde yaptığı sondaj çalışmalarının Fransa tarafından büyük bir tehdit unsuru olarak kabul edildiği vurgulandı.

TÜRKİYE'NİN LİBYA POLİTİKASI

Makalede, Türkiye'nin Libya'da genişleyen nüfuz alanı ve yaptığı deniz yetki antlaşması yer aldı. Macron hükümetinin Libya politikasının, arka bahçesi olarak gördüğü ülkenin petrol ve gazından pay kapmak olduğu ancak Türkiye'nin artan nüfuz alanıyla beraber bunun zorlaşacağı ima edildi. Türkiye'nin Yunanistan'a karşılık olarak Libya ile imzaladığı MEB anlaşmasına vurgu yapan IFRI, bu anlaşmayla beraber Türkiye'nin kendilerine meydan okuyanlara karşı caydırıcı bir başarı elde ettiğini yazdı.

ANKARA'NIN HAMLELERİ BATI İÇİN TEHDİT

Ankara yönetiminin cesur hamlelerinin Paris'te yaptığı etkilere değinilen makalede, Türkiye'nin giderek yükselen bir güç olduğu ve beklenilenden çok daha geniş bir nüfuz alanı yaratmaya başladığının altı çizildi. Erdoğan'ın hamlelerinin Batı için sorunlar yaratacağı belirtilirken, "Ankara’nın hamleleri, geleneksel güçler tarafından kurulan askeri ve siyasi çıkarları sorgulatıyor. Bu, Batı çıkarlarına uymayan jeopolitik bir gerçeklik." ifadelerine yer verildi.

"ERDOĞAN 'GÜÇLÜ TÜRK' HATIRASINI CANLANDIRIYOR"

Erdoğan'ın 18 yıllık iktidarında yaptığı hamlelerin ve oluşturduğu yeni düzenin Batı için tehdit oluşturduğunu belirten makalede, "Paris, Erdoğan’ı bir 'baş ağrısı' olarak görüyor. Erdoğan, Fransızların gözünde tarihsel bir rakip, meydan okuyan ve hatta Batı’nın düşmanı olan 'Güçlü Türk' hatırasını canlandırıyor. Dolayısıyla, Erdoğan özünde Fransa ve Avrupa için tehdit ve tehlike." ifadelerine yer verildi.