Avrupa'da aşı skandalı patlak verdi

Avrupa ülkeleri bir yandan koronavirüs ile mücadele ederken diğer yandan aşı ticaretine devam ediyor. Daha fazla aşı satmak ve ekonomik kayıplarını telafi etmek isteyen ülkeler birbirinden farklı dezenformasyon girişimlerine başvuruyor.

Fransa'da bazı sosyal medya fenomenleri, Türk doktorlar Uğur Şahin ve Özlem Türeci tarafından üretilen ABD-Almanya ortak yapımı Pfizer-BioNTech'i kötülemek için İngiltere merkezli bir PR şirketi tarafından teklif aldıklarını açıkladı. Fenomenler, PR şirketinin kendilerinden aşının kötülenmesini istediklerini söyledi.

Ajansın kendileriyle iletişim kurduğunu söyleyen fenomenler bu karalama kampanyası için hatırı sayılır bir para teklifi aldıklarını belirtti. Fenomenlerden biri 30 saniyelik video karşılığından kendisine 2 bin 510 dolar teklif edildiğini ileri sürdü.

AJANS ÇALIŞANLARININ ÇOĞU RUSYA'DAN

Ünlü Youtuber'lardan Léo Grasset, kimliğinin gizli kalmasını isteyen bir müşteriden çok yüksek bir meblağ sözü verilerek BioNTech aşısının kötülenmesi teklif aldığını açıkladı. Twitter'dan bir gönderi paylaşan ünlü Youtuber, ajansın adresinin sahte olduğunu anladığını ve LinkedIn'de yaptığı araştırmada ajansın çalışanlarının ikâmet adreslerinin çoğunun Rusya'da bulunduğunu fark ettiğini söyledi. Grasset, daha sonra bu profillerin kaybolduğunu belirtti.

Grasset, Pfizer-BioNTech ile aşılananların ölüm oranının AstraZeneca aşısı olanlara göre hemen hemen üç kat daha yüksek oranda olduğu tarzında yanlış bir veriyi paylaşmasının talep edildiğini açıkladı.

BİR HİKAYEYE 2 BİN 510 DOLAR

Sağlık alanında bir Instagram fenomeni olan “ Et Ça Se Dit Médecin” adlı hesap, PR ajansın aynı teklifi kendisine de yaptığını söyledi. Fenomen hesap, 30 saniyelik bir hikaye paylaşımı karşılığında  2 bin 510 dolar teklifi edildiğini açıkladı.