Türkiye'nin Afrika'da artan nüfuzunu yazdılar

Türkiye'nin 2000'li yıllardan itibaren Afrika'da giderek artan nüfuzu bölge kaynaklarını sömürgeleştiren Batı'da endişe yaratmaya devam ediyor.

Fransız gazetelerinden Le Monde"Türkiye'nin Sahra Altı Afrika'da ne gibi emelleri var?" başlıklı haberinde Türkiye'nin Afrika'da hızla yükselen nüfuzunun "endişe yarattığını" yazdı.

Başlıktaki soruya karşılık verilen makalede "Bu soru, Fransa'nın ve Sahra'nın güneyindeki stratejik bölgede bulunan yerleşik yabancı güçlerin canını gün geçtikçe daha fazla yakıyor." ifadeleri kullanıldı.

Türkiye'nin bugüne kadar Afrika'daki çıkarlarını ekonomik nitelikte gördüğü ancak Temmuz 2020'de Nijer ile Türkiye arasında imzalanan ikili savunma anlaşmasıyla askeri alanda ilk aşamanın geçildiği belirtildi.

Fransa ile Türkiye arasında Doğu Akdeniz'de olduğu gibi Afrika'da da rekabet yaşandığı belirtilen haberde "Paris ve Ankara arasındaki çekişmeler daha çok Akdeniz'de yaşanıyordu. Ancak rekabetin Sahra Altı Afrika'da keskin hale gelme durumu dışlanamaz." ifadelerine yer verildi.

Nijer ile yapılan ikili anlaşmanın Türk askerini ülkeye göndermeyi kapsadığı da belirtilirken "Detayları gizli tutulan iş birliği, terör örgütü Boko Haram'a karşı mücadelede Nijer güçlerini eğitmek ve desteklemek için Türk askerlerinin bu ülkeye göndermeyi de kapsıyor." ifadeleri kullanıldı. Türkiye'nin Nijer'de elde etmeye başladığı nüfuzun komşu ülke Mali'de de etkisini hissettirdiği yazıldı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Afrika kıtasındaki Fransız askeri varlığını yüzde 40 açıklamasını değerlendiren gazete "Stratejide yaşanan bu değişiklik, Türkiye gibi oyuncular için boşluk bırakıyor ve fırsatlar yaratıyor." değerlendirmesinde bulundu.