İngiltere ve Fransa karşı karşıya

Avrupa Birliği'nden ayrılan İngiltere ile Fransa arasında adalar krizi yaşanıyor. Manş Denizi üzerinde yer alan Jersey Adaları için iki ülke karşı karşıya geldi.

Manş Denizi'nde yaşanan bu krizin sebebi avcılık. Balık avlamak isteyen Fransız balıkçılarına avlanma hakları konusunda kısıtlama getiren İngiltere'ye karşı 100'den fazla balıkçı teknesi eylem hazırlıklarına başladı. Bunu bir tehdit unsuru olarak algılayan İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Manş Denizi'ne 2 tane devriye gemisi gönderdi.

KRİZİN SEBEBİ

Birleşik Krallığın Avrupa Birliği'nden ayrılmasının ardından Brexit anlaşması gereği Jersey Özerk Yönetimi'nin balık avlanması için ruhsatlandırma hakkı bulunuyor. Fransız balıkçı gemilerinin bölgede avlanması için oluşturulan bu ruhsatlandırma sistemi tartışmaların odak noktası oldu. Sisteme göre bölgede avcılık faaliyeti yürütmek isteyen balıkçıların eskiden bu sularda eskiden beri avlandıklarını kanıtlamaları gerekiyor. Fransız hükümeti ise bu kararın AB'ye bildirilmediğini ve hükümsüz olduğunu savunuyor.

FRANSA'DAN ELEKTRİK TEHDİDİ

Fransa Denizcilik Bakanı Annick Girardin, adanın elektrik ihtiyacının yüzde 95'ini karşılayan Fransa'nın, elektrikleri kesebileceğini açıkladı.