İran: Afganistan'dan 800 bin göçmen geldi

Afganistan'da beklentilerin ötesinde bir hızda Taliban'ın ülkeyi ele geçirmesi ve ABD'nin hezimeti sonrası göçmen krizinin yavaşlaması bekleniyordu. Ancak İran'dan gelen son bilgilere göre bu durum tam tersi bir istikamette devam ediyor.

Taliban'ın gelmesinin ardından ülkede yaşama şansı bulamayacağını düşünen birçok Afganistanlı ülkeden kaçmayı sürdürüyor. Çoğunlukla İran ve Pakistan'a kaçak göçmenler şimdiden bölge ülkeleri için bir sorun olmaya başladı.

İRAN DIŞİŞLERİ BAKANI AÇIKLADI

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, ülkeye son 4 ayda 800 bin Afgan göçmenin geldiğini belirtti. Norveç Dışişleri Bakanı Aniken Hoytfeld ile bir telefon görüşmesi yapan Abdullahiyan, gelen göçmenlerden bahsederken aynı zamanda Yemen'deki insani kriz ve nükleer müzakareler konusunda görüşme yaptıklarını açıkladı.

Abdullahiyan, kış aylarından itibaren ülkeye gelen göçmen sayısında artış yaşandığını belirterek "Günlük 5 bin Afgan, İran sınırına geliyor. Son 4 ayda Afganistan'dan İran'a 800 bin göçmen geldi. Evlerinden olan bu insanlara Afganistan'ın içinde yardım ulaştırmak için çaba gösteriyoruz." dedi.

TÜRKİYE ETKİLENİR Mİ?

İran Dışişleri'nden göçmenlerin akıbetlerine ve rotalarına ilişkin bir açıklama yapılmazken bölge sınırına duvar ören Türkiye'nin dalgadan etkilenebileceği düşünülüyor.