İran'da Türklük tartışması çıktı

İran'ın gündeminde son zamanlarda tek bir konu var: 18 Haziran'da yapılacak 13. Cumhurbaşkanlığı seçimleri.

İran devlet televizyonu'nun ev sahipliğinde reformist ve muhafazakâr adayların katıldığı bir tartışma programı düzenlendi. Yapılan programda tartışma konularından biri de ülkedeki Türk nüfusun varlığı oldu.

Muhafazakâr adaylardan eski Devrim Muhafızları Ordusu Genel Komutanı ve Düzenin Maslahatını Teşhis Konseyi Genel Sekreteri Muhsin Rızai, "Yaşasın Azerbaycan" sloganıyla Türk seçmene yönelik mesajlar verirken bir diğer aday muhafazakar aday Yargı Erki Başkanı İbrahim Reisi "Türklerin yaşadığı eyaletlerde Azerice konuşan değerli vatandaşlarımız bana muhabbet gösterdiler. Gösterdikleri ilgi ve bulundukları lütuf nedeniyle kendilerine teşekkür ediyorum." sözlerini söyledi.

Ancak bu sözler reformist aday eski Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve eski İsfahan Valisi Muhsin Mihralizade'nin hiç hoşuna gitmedi. Reisi'nin Türklerin yaşadığı eyaletlerde "Azerice" konuşulduğuyla ilgili sözlerine tepki gösteren Mihralizade, "Sayın Reisi'nin sözlerini düzeltmem gerekiyor. Kendisi Azerice konuşanlar dedi. Bizim Azerice konuşan vatandaşımız yok. Doğu Azerbaycan, Batı Azerbaycan, Erdebil, Hemedan, Zencan, Horasan-i Rezevi, İsfahan, Şiraz, Huzistan ve diğer yerlerde Türkçe konuşan vatandaşlarımız var. Sayın Reisi, Azeri kelimesini kullanırken daha fazla dikkat etmelidir." ifadelerini kullandı.

Bilindiği üzere İran nüfusunun yüzde 40'ını Türk nüfus oluşturuyor. Bu sebeple adayların oy almak istediği grupların başında ülkedeki en az 35 milyon nüfusa sahip Türkler geliyor.