İran'ın yeni Cumhurbaşkanı'ndan nükleer sözü

İran'da 18 Haziran tarihinde yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden galip ayrılarak ülkenin 8'inci Cumhurbaşkanı olmaya hak kazanan İbrahim Reisi, başkent Tahran'da düzenlenen devir teslim töreniyle görevine başladı.

Törene 115 ülkeden 265 davetli katılırken bu isimler arasında; Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Cezayir Başbakanı Eymen bin Abdurrahman, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Neçirvan Barzani, Rusya parlamentosunun alt kanadı Duma’nın Başkanı Vyaçeslav Volodin, Azerbaycan Milli Meclis Başkanı Sahibe Gafarova, Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye ile Pakistan, Tacikistan, Özbekistan ve Nijer Meclis Başkanları ve Umman ile Kuveyt dışişleri bakanları yer aldı.

Türkiye’yi temsilen, düzenlenen yemin törenine TBMM Başkanı Mustafa Şentop katılırken kendisine AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş eşlik etti.

Yemin töreninin ardından bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Reisi, İran’da adaleti sağlayacağını ve yeni bir İran oluşturacağını vaat etti.

Ülkesinin nükleer faaliyetleri hakkında dünyaya seslenen Reisi, “İslam Cumhuriyeti olarak atom bombası ve nükleer silahı dini açıdan haram olarak görüyoruz. Nükleer faaliyetlerimiz tamamen barışçıl ve hiçbir ülke için tehdit değil” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Biden yönetimine de mesaj yollayan Reisi, ABD yaptırımlarının kaldırılması için bu doğrultudaki tüm diplomatik çözüm yollarını destekleyeceğini belirtti.