İsrail ve Yunanistan arasında Kıbrıs zirvesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın KKTC'ye düzenlediği geniş katılımlı ziyaret sonrası Akdeniz'de Türkiye karşıtı ülkeler hareketlendi. Erdoğan'ın Kapalı Maraş'ın halka açılacağını söylemesi Avrupa'yı olduğu kadar İsrail'i de rahatsız etti.

Erdoğan'ın Kıbrıs çıkartması sonrası Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, İsrail'e yolculuk yaptı. Dışişleri Bakanı Yair Lapid ile görüşme yapan Dendias'ın gündeminde Kıbrıs ve Türkiye vardı.

Sosyal medyadan görüşmenin içeriğine dair açıklama yapan Dendias, "Odak noktamız, her alanda ikili ilişkilerin güçlendirilmesi ve Türkiye'nin son zamanlardaki yasa dışı eylemleridir." ifadelerini kullandı.

Konuya dair Yunanistan Dışişleri Bakanlığı da yaptığı açıklamada "Doğu Akdeniz ve Orta Doğu'daki son gelişmelere odaklanıldı." sözlerine yer verildi.

İSRAİL ENDİŞELİ

Ayrıca İsrail Dışişleri Bakanlığı da konu hakkında bir paylaşım yaptı. Sözcü Lior Haiat, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "İsrail, Maraş'ın statüsüyle ilgili Türkiye'nin son dönemdeki tek taraflı eylemlerini ve açıklamalarını derin bir endişeyle takip ediyor." tweetini paylaştı. Haiat bu paylaşımının yanı sıra, "İsrail, Kıbrıs'a tam desteğini ve dayanışmasını yineliyor." ifadelerini kullandı.

FRANSA'DAN TEPKİ

Erdoğan'ın sözleri sonrası Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian önce Rumların Dışişleri Bakanı ile bir görüşme gerçekterdi. Kapalı Maraş'ta atılacak bir adımdan rahatsızlık duyacaklarını belirten Drian, meseleyi BM gündemine getireceklerini vurguladı.