İsrail'de katil Netanyahu dönemi sona erdi

Terör devleti İsrail'de hükümet kurma krizi sona erdi. 12 yıl boyunca adı katliamlarla gündeme gelen Benjamin Netanyahu iktidarı böylelikle son bulmuş oldu.

İsrail'de yapılan seçimler sonrası Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin, hükümet kurma görevini en yüksek oyu alan Benjamin Netanyahu'ya vermişti. Ancak Netanyahu rakipleriyle uzlaşma sağlayıp koalisyon hükümeti kuramayınca görevi 4 Mayıs'ta iade etmiş ve bunun üzerine Rivlin, hükümet kurma görevini bu defa ana muhalefet partisi konumunda bulunan Yehş Atid’in (Gelecek Var) genel başkanı Yair Lapid'e vermişti.

Netanyahu hükümet kurma görevi verilen muhalefetin kendisini dışarıda bırakıp birçok parti ile koalisyon kurma planları üzerine ülkenin ateşe açılacağını söyleyip bu duruma sert tepki göstermişti. Ancak Bibi, ne yaptıysa da bu kararı durduramadı.

Koalisyon hükümeti kurmak için anlaşan 8 parti İsrail Meclisi'nde (Knesset) yapılan güven oylamasının ardından hükümet kurmaya hak kazandı. 120 sandalyeden oluşan Knesset'te 60 oyu alabilmeyi başaran hükümet İsrail'in 36. hükümeti oldu.

Böylelikle İsrail'in tarihinde en uzun süre başbakanlık görevi yürüten Benjamin Netanyahu görevi 2005'te siyasete yardımcısı olarak dahil olan Naftali Bennett'e bıraktı.

KİM KAÇ YIL BAŞBAKANLIK YAPACAK?

Kurulan koalisyon hükümetinin yaptığı anlaşmaya göre, Naftali Bennett başbakanlık koltuğunda 2 yıl süreyle kalacak onun ardından diğer koalisyon ortağı Gelecek Var Partisi lideri Yair Lapid 2023'ün Ağustos ayında başbakanlık görevini alacak. Yeni kabinede Lapid, Dışişleri Bakanlığı görevini alırken Benny Gantz, Savunma Bakanı olacak.

KOALİSYON ÇABUCAK YIKILABİLİR

İsrail'de yapılan yorumlara göre kurulan koalisyonun Netanyahu'yu yıkmak dışında çok fazla bir benzerliği bulundurmuyor. Hatta yeni hükümet içerisinde birçok zıtlık barındırıyor. Yeni Başbakan Bennett'in partisi aşırı sağcı görüşleri ve Batı Şeria'yı ilhak etmek gibi işgalci düşünceleriyle ön plana çıkarken koalisyonun içerisinde İsrailli Arapları temsil eden Raam Partisi yer alıyor. Diğer koalisyon ortağı Meretz ise sol kökenli bir parti olarak dikkati çekiyor. Bu duruma dikkat çeken İsrailli uzmanlar, hükümetin çabucak yıkılabilme tehlikesi taşıdığını belirtiyorlar.

NAFTALİ BENNETT KİMDİR?

Naftali Bennett, ABD'den İsrail'e göç eden bir ailenin çocuğu olarak 1972 yılında Hayfa'da doğdu.

1990 yılında İsrail Savunma Kuvvetleri tarafından askerliğe kabul edildi. 1982-2000 arasında yaşanan Güney Lübnan çatışmaları sırasında Lübnan'da yer alan İsrail güvenlik bölgesinde görev aldı. Gazap Üzümleri Operasyonu da olmak üzere birçok operasyonda bulundu.

Askeri görevlerinden sonra Kudüs İbrani Üniversitesi'nde hukuk bölümünü bitirdi.

2006 yılında siyasete atılan Bennett, 2008 yılına kadar iki yıl süreyle Netanyahu'nun özel kalemi olarak görevde bulundu.

2011 yılında "Parlamento Dışı İsrail Hareketim'in" kurucularından biri oldu.

2012 yılında Bennett, Habayit Hayehudi Partisi'nin genel başkanı seçildi.

2013 yılında ilk defa seçimlere katılan Bennett,120 sandalyeden 12'sini kazanmayı başardı. Netanyahu'nun koalisyon hükümetinde yer alıp 2013-2015 arasında Ekonomi ve Din Hizmetleri Bakanlığı, 2015-2019 arasında Eğitim Bakanlığı görevini yürüttü.

2018 yılında Habayit Hayehudi'den ayrılıp Yeni Sağ Partisi'ni kurdu.

Siyasi hayatı boyunca radikal sağcılara hitap eden Bennett, “Birçok Arab’ı öldürdüm ve bunda problem görmüyorum. Filistinli teröristler serbest bırakılmak yerine öldürülmeli” ifadelerinde bulunan bir geçmişe sahip.

Sermayesiz olarak kurduğu teknoloji firmasıyla milyon dolarlık bir servete kavuşan İsrail'in yeni başbakanı işgal altındaki Batı Şeria’nın bazı bölümlerinin İsrail’e ilhak edilmesi gerektiğini savunan görüşleriyle biliniyor.