Netanyahu iktidarı kaybetmek üzere

Terör devleti İsrail'de hükümet krizi devam ediyor. 23 Mart'ta yapılan seçimin ardından hiçbir partinin tek başına iktidar olma imkanı bulamadığı ülkede Başbakanlık koltuğuna kimin oturacağı belirsizliğini koruyor.

4 Mayıs'a kadar şansını deneyip istediği başarıyı elde edemeyen Benjamin Netanyahu, hükümet kurma görevini yeniden Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin'e iade etmişti. Rivlin bunun üzerine hükümet kurma görevini Netanyahu'nun rakibi Yair Lapid'e teslim etmişti.

NETANYAHU'DAN ÜÇLÜ KOALİSYON TEKLİFİ

Lapid'in Yamina Partisi Genel Başkanı Naftali Bennett ile anlaşmaya yakın olması üzerine 12 yıllık iktidarını kaybetmek istemeyen Likud Partisi Genel Başkanı Netanyahu yeni bir hamle yaptı. Bibi, Likud Partisi'nden istifa edip yeni parti kuran Yeni Umut Partisi Genel Başkanı Gideon Saar ve Bennett'e dönüşümlü başbakanlık teklifinde bulundu.

Netanyahu'nun teklifine göre, kurulması planlanan koalisyon hükümetinde Saar 1 yıl 3 ay başbakanlık görevini yürütecek. Ardından Netanyahu 2 yıl başbakanlık yapacak. Ondan sonra ise iktidarın son 1,5 senesini Bennett tamamlayacak.

SARR TEKLİFİ REDDETTİ

Bu teklifin üzerine bir açıklama yapan Saar, Bibi'nin teklifini kabul etmeyeceklerini açıkladı. Twitter hesabından açıklama yapan Sarr, "Pozisyonumuz ve taahhüdümüz devam ediyor: Netanyahu'nun yönetimini değiştirmek." ifadelerini kullandı.