İsrail'i eleştiren muhabir AP'den kovuldu

Her fırsatta demokrasi dersi vermeyi adet edinen, Türkiye'de basın özgürlüğü olmadığını söyleyen, sürekli olarak "endişeliyiz" mesajı paylaşan Batı, özgürlükler konusunda yine sınıfta kaldı.

ABD'de, Filistin saldırılarında uyguladığı terör uygulamalarını eleştiren Yahudi kökenli bir gazeteci işten kovuldu.

Amerikan Associated Press (AP) haber ajansı, İsrail'in Şeyh Cerrah mahallesinde Filistinlileri evlerinden kovan sürgün politikasını ve medyanın bu konuyu ele alma tarzını eleştiren muhabiri Emily Wilder'ı kovdu.

AP, Wilder'a kurumla ilişiğinin kesildiğini bir e-posta ile bildirdi. Washington Post'a konunun iç yüzünü anlatan Wilder, AP'nin sosyal medya kullanım ilkelerini ihlal ettiği gerekçesiyle sözleşmesinin feshedildiğini ancak bu ilkeyi nasıl ihlal ettiği konusunda bir açıklama yapılmadığını söyledi.

Konunun ilginç tarafı ise Wilder'ın bir Yahudi olması. Ailesinin Yahudi kökenli olduğunu söyleyen Wilder, aktivist olduğunu, "Filistin'e Adalet İçin Öğrenciler" ve "Barış İçin Yahudilerin Sesi" gibi kulüplerde etkin görevlerde bulunduğunu, İsrail'in Filistin politikalarını sürekli olarak eleştirdiğini söyledi.

TWEETLERİNDE NE YAZDI?

 Wilder, 3 Mayıs'ta göreve başladığı AP'de İsrail'i eleştiren tweetlerinden dolayı bazı çevrelerce aleyhine kampanyalar yürütüldüğü için kovulduğunu düşünüyor.

Kısa sıra önce yazdığı "İsrail demek ama asla Filistin dememek, savaş deyip asla kuşatma ya da işgal dememek siyasi tercihlerdir fakat medya bu tür net tercihlerini 'taraflı' uyarısı koymadan her zaman kullanıyor." tweetini örnek gösteren muhabir, İsrail'i ve medyasının tutumunu eleştiren birçok tweet attığını ve bu yüzden sözleşmesinin fesh edildiği kanaatinde.