Japon doktorlardan koronavirüs ikazı

Dünyayı bir bir buçuk yıldır kasıp kavuran koronavirüs yapılan aşılara rağmen bitirebilmiş değil. 2020'nin başlarında Çin Halk Cumhuriyeti'nde ortaya çıkıp tüm dünyayı etkisi altına alan virüs dünyanın pekçok ülkesinde farklı mutasyonlarla yaşamaya devam ediyor. Bu konudan endişe duyan Japon doktorlardan ülkelerinin aleyhine olacak bir uyarı geldi.

Japonya Doktorlar Birliği Başkanı Ueyama Naoto, ülkedeki doktorlar Tokyo oyunlarının iptal edilmesini istedi. Naoto, yaklaşık olarak 100 bin kişinin oyunlar için Tokyo'ya geleceğini, ülkede artış gösteren vaka sayılarının katlanacağını söyledi.

Naoto, olimpiyatların düzenlenmesi halinde tüm dünyadan varyantların Japonya'da bir araya geleceğini ve bunun yeni bir koronavirüs varyantı doğurabileceğini söyledi.

Japon doktorlardan koronavirüs ikazı

ULUSLARARASI OLİMPİYAT KOMİTESİ OHAL'E BİLE RAZI

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Başkan Yardımcısı John Coates, OHAL olsa bile oyunların Tokyo'da yapılmasını istediklerini belirtmişti.

Tokyo’da yapılan bir ankette şehrin 59,7'si giderek artan koronavirüs vakaları sebebiyle olimpiyatların iptal edilmesini istemişti.

24 Temmuz-9 Ağustos 2020 tarihinde düzenlenmesi planlanan ancak pandemi sebebiyle ertelenen Tokyo Olimpiyat Oyunları'nın 23 Temmuz-8 Ağustos 2021'de yapımı planlanıyor.